Bijela kuća je priopćila da bi Biden u utorak ujutro trebao predstaviti dodatne sankcije protiv Rusije zbog njezine invazije na Ukrajinu 24. veljače, ali nije izričito spomenut uvoz nafte.
Biden je o navedenom razgovarao s europskim saveznicima koji su znatno ovisniji o ruskoj nafti.
Dva upućena izvora kazala su za Reuters u ponedjeljak da je SAD spreman na zabranu uvoza ruske nafte bez sudjelovanja europskih saveznika.
Američki senator Chris Coons rekao je da se administracija koordinira s europskim saveznicima kako bi se osiguralo da postoji "temelj za razumijevanje efektivnog implementiranja zabrane (uvoza) ruskih energenata".
Bijela kuća također pregovara sa čelnicima u Kongresu koji rade na ubrzanom usvajanju zakona za zabranu uvoza iz Rusije.
"Imat ćemo povećanu cijenu plina ovdje u SAD-u. Europa će doživjeti dramatično povećanje cijena. To je cijena zauzimanja za slobodu i stajanja uz ukrajinskih narod, ali će nas to koštati", kazao je Coons u intervjuu za CNN.
Sjedinjene Države su u prosjeku 2021. iz Rusije uvozile više od 20,4 milijuna barela sirove nafte i rafiniranih proizvoda mjesečno, što je oko osam posto američkog uvoza tekućih goriva, prema američkoj saveznoj agenciji Energy Information Administration (EIA).
Britanska će vlada pak oko 17 sati po srednjoeuropskom vremenu u utorak objaviti kako s vremenom planira smanjiti uvoz ruske nafte i plina, objavio je na Twitteru novinar Politica Alex Wickham, prenosi Reuters.
Britanski premijer Boris Johnson izjavio je u ponedjeljak da svijet ne može jednostavno prestati koristiti naftu i plin iz Rusije, ali bi mogao ubrzati tranziciju.
Rat u Ukrajini iz minute u minutu pratite >>OVDJE.