"Ruski predsjednik Vladimir Putin je u velikoj mjeri izoliran, posebno u posljednje dvije godine, koliko traje pandemija, s tim da ima vrlo malo ljudi koji mu stvarno imaju pristup - sve to čini prikupljanje obavještajnih podataka u koje imate povjerenje vrlo teškim, tako da se puno čita o tome što on radi i govori u javnosti", izjavio je američki obavještajni stručnjak James Clapper, koji je nadzirao CIA-ju, FBI, NSA-u i bio jedan od glavnih savjetnika predsjednika Baracka Obame za BBC Radio.
On je kazao kako će obavještajci proučiti Putinove slike i govore sadržajno, ali i analizirati način izražavanja, a ustvrdio je i da je ruski predsjednik učinio dosta toga što nije u skladu s njegovim tradicionalnim zakopčanim, hladnim, pragmatičnim ponašanjem poput stroja.
Na pitanje je li Putinovo ponašanje racionalno Clapper je odgovorio kako se nada da je, uzmemo li u obzir da imamo posla sa šefom države koji ima prst na gumbu za najveći nuklearni arsenal na svijetu.
"Mislim da je iz više perspektiva vrlo racionalno... Ali znam da su se njegovo ponašanje i držanje nedavno promijenili u odnosu na prethodno", zaključio je američki obavještajac.
O Zapadu, koji smišlja mogući plan kako bi porazio Vladimira Putina umjesto da jednostavno pruži oružje Ukrajini, Clapper je kazao kako misli da smo već u "ratu iscrpljivanja". Ne zna kako će se situacija dalje odvijati.
Clapper je upozorio i da Rusi imaju niži prag taktičkog nuklearnog oružja te dodao kako je razumljiva zabrinutost oko pitanja koliko daleko se može ići prije nego što uopće razmotre upotrebu nuklearnog oružja.
"Možemo učiniti razne stvari, ali Ukrajina nije članica NATO-a", kazao je američki obavještajni stručnjak, ali i dodao da bi se računica mogla promijeniti ako se humanitarna kriza nastavi produbljivati te nastavimo li gledati slike bezumnih, brutalnih napada na civilno stanovništvo i civilnu infrastrukturu.
Rat u Ukrajini iz minute u minutu pratite >>OVDJE.