Nepošteno je i nekorektno obvezu cijepljenja stavljati na teret poduzetnika i dovoditi to u korelaciju s potporama za očuvanje radnih mjesta, upozoravaju iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP). Stoga apeliraju da država smisli model kojim će građane potaknuti na cijepljenje a da se poduzetnicima ne stvara novi administrativni namet.
Prijetnje vladajućih o ukidanju mjera potpore poduzetnicima i zaposlenima koji nisu cijepljeni oštro su osudili iz Udruge Glas poduzetnika (UGP). Oni su među svojim članstvom proveli i anketu te na temelju njezinih rezultata tvrde da je postotak cijepljenih među poduzetnicima veći od postotka cijepljenih u ukupnom stanovništvu u Hrvatskoj.
Plan Banskih dvora da uvjetuju potpore cijepljenjem ranije su osudili i sindikati upozorivši da Vlada perfidno prebacuje odgovornost i da radnici ne smiju trpjeti posljedice, a navode prema kojima su poduzetnici odgovorni za loš odaziv građana na cijepljenje odbacili su iz UGP-a.
''Za pravdu i poštivanje ustavnih prava morat ćemo se izboriti sudskim putem''
Krivca za lošu procijepljenost građana Vlada bi trebala tražiti negdje drugdje, kažu, a Dražen Oreščanin, izvršni direktor udruge Glas poduzetnika, poručuje: ''Najava Vlade da će segregirati zaposlene u privatnom sektoru temeljem cijepljenosti otvara sasvim novo poglavlje u povijesti terora i represije kojoj smo izloženi kao poduzetnici u Hrvatskoj. Mi smo kao magarci navikli na batinu, ali preživjeli smo i izdržali sve namete, napade, omalovažavanje i diskriminaciju do sada, pa ćemo tako preživjeti i ovu pošast, a za pravdu i poštivanje ustavnih prava svih građana, poduzetnika i zaposlenih u privatnom sektoru očigledno ćemo se morati izboriti sudskim putem.''
''Nepošteno je i nekorektno prema svim poduzetnicima, koji se uslijed koronakrize snažno trude održati svoje poslovanje i zaštititi radna mjesta, obvezu cijepljenja stavljati na teret njih i njihovih radnika te ju dovoditi u korelaciju sa potporama za očuvanje radnih mjesta, posebno uzmemo li u obzir da poslodavci nemaju zakonske niti bilo koje druge osnove prisiliti vlastite radnike na cijepljenje, pa čak ni provjeriti jesu li radnici cijepljeni ili ne'', upozoravaju iz HUP-a.
Podsjećaju da su u niz navrata opetovali da su potpore za očuvanje radnih mjesta prije svega potpore za radnike, a ne poduzetnike, stoga se postavlja pitanje zašto bi ugrožavali sva ta radna mjesta na ovaj način nadomak kraja koronakrize: ''Svjesni smo važnosti procijepljenosti nacije radi ostvarenja što je veće moguće zaštite građana i završetka pandemije, no apeliramo na državu da smisli model kojim će građane individualno potaknuti na cijepljenje a da se poduzetnicima ne stvara novi administrativni namet koji će stvoriti val nezadovoljstva, dodatne podjele i nemire u našem društvu, a neće polučiti ostvarenje željenog cilja, tj. veće ukupne procijepljenosti.''
I članovi UGP-a već su se višekratno javno očitovali o istupima premijera i pojedinih ministara, no opet ističu da odlučno odbacuju navode prema kojima su poduzetnici odgovorni za loš odaziv građana na cijepljenje, a u prilog tome barataju anketom koju su proveli među članstvom.
Na anketno pitanje koje je UGP postavio članovima u kratkom je roku pristiglo više od 1400 odgovora i rezultati, kažu, pokazuju da je veliki broj poduzetnika i zaposlenih u privatnom sektoru itekako odgovoran prema sebi i okolini: ''Više od 54 posto članova koji su ispunili anketu primilo je jednu ili obje doze cjepiva, a još pet posto to namjerava učiniti, što je dokaz da poduzetnici na odgovoran način pristupaju svome zdravlju, ali i dokaz želje da se izbjegne novi val pandemije koji bi dodatno ugrozio hrvatsko gospodarstvo. Oko 10 posto ispitanih članova preboljelo je bolest, a 30 posto ispitanika nije se cijepilo niti to planira učiniti.''
Iz toga je, zaključuju, jasno vidljivo da je postotak cijepljenih poduzetnika i zaposlenih u privatnom sektoru dosta veći od postotka cijepljenih građana na razini države, koji se kreće oko 38 posto ukupnog stanovništva, odnosno oko 45 posto odraslog stanovništva.