Omikron je najvjerojatnije stigao i do Hrvatske. Na analizu su poslana dva uzorka. ''Da bi se potpuno potvrdilo, treba napraviti sekvenciranje, znači sekvencirati genom cijelog virusa, a rezultate očekujemo u ponedjeljak'', potvrdila je Goranka Petrović iz HZJZ-a.
Riječ je o hrvatskim državljanima koji su epidemiološki povezani, ali gdje je točno izvor zaraze još se ne zna .
S Instituta Ruđer Bošković kažu da su na jednom uzorku prisutne mutacije karakteristične za omikron.
U međuvremenu, omikron je potvrđen u 38 zemalja. Od Amerike, preko Belgije do Japana. Pronađen je i u susjedstvu, u Italiji i u Austriji. Za sada se vjeruje da se brzo prenosi, brže od Delta soja.
''S druge strane znamo da je imunoevazivan u smislu da može izbjegavati imunosti stečene preboljenjem bolesti, a vjerojatno i cijepljenjem, tako da će se ti koji su preboljeli bolest moći ponovno inficirati, a isto tako i oni cijepljeni nakon određenog protoka vremena od cijepljenja'', objašnjava prof. dr. sc. Zlatko Trobonjača, imunolog.
Za sada se pretpostavlja da neće izazvati veće promjene u težini kliničke slike.
Unaprijeđeno cjepivo će se morati pričekati. Ali booster doza, kaže imunolog Trobonjača, itekako ima smisla.
''Ja ne vjerujem da će on izbjegavati imunosti 100 %. Drugim riječima, da ga antitijela koja mi steknemo cijepljenjem neće niti malo blokirati. U određenom postotku će ga blokirati. I sada ako ga u određenom postotku blokiraju, onda je svakako pametno tu dozu ili koncentraciju antitijela u plazmi povećati značajno, a to činimo busteriranjem'', akaže Trobonjača.
Dobra vijest je da za sada nije zabilježen niti jedan smrtni slučaj povezan s omikronom.