Službeno su završeni upisi u srednje škole. Nije navala bila samo na gimnazije koje su provodile prijemne. Za automehatroničara se u jednoj školi čak sedam kandidata borilo za jedno mjesto.
Sav stres svijeta danas je i službeno pao s njegovih leđa. Arno je upisao željenu gimnaziju.
"Dosta su se mijenjale liste, to jest tablice i poredak. Svakih sat vremena sam provjeravao i stvarno je bilo jako stresno“, rekao je Arno.
A u Miocu se već slažu razredi. U nacionalni program su upisali 208 učenika i popunili sva mjesta. No, za međunarodni program na engleskom je ostalo još 8 mjesta. Prijemni ispit je ispunio svrhu.
"Prije prijemnog upisivali smo sve s 5.0., a od prijemnoga ove godine to je dosta izraženo, čak 50 kandidata koji nisu imali 5.0 upisali su gimnaziju, a 45 kandidata koji su imali 5.0 nije se upisalo“, rekao je ravnatelj XV. Gimnazije Nikola Dmitrović.
I eto nas opet na problemu superodlikaša.
"Njega smo pokušali riješiti kroz uvođenje prijemnoga. Za sad funkcionira i može se kreirati lista. Ali je pitanje utječe li to na promjenu načina rada u osnovne škole je li ocjena i dalje glavni cilj koji se želi postići ili je ipak znanje važnije“, rekao je Dmitrović.
No, ne žele svi u gimnazije.
"Moja ekipa je podijeljena na strukovne i gimnazije. Kad su upisivali te strukovne, većinom su upisivali trogodišnje škole“, rekla je Ema.
Leon ide za autolimara.
"Zato što je strukovna škola i prije ću završiti školu i odmah raditi. Mislim da je to traženo“, rekao je Leon.
U zagrebačkoj elektrostrojarskoj školi nam kažu da im je najpopularnije zanimanje automehatroničar. Tu se čak 7 kandidata borilo za jedno mjesto. Navala je bila i na autoelektričare. Što je dobar izbor ako se želi brzo do posla.
"U trećoj godini već iz obrtničkih radionica i poduzeća dolaze i traže učenike i njihove kontakte i mole ih da dođu raditi kod njih. Veoma su traženi“, rekao je ravnatelj Elektrostrojarske škole Anto Delač.
Traženi su i elektromehaničari i elektroinstalatari, ali tinejdžerima, kaže ravnatelj, nisu zanimljivi.
"Elektromehaničari, recimo, rade sad vani na ovome suncu i zbog toga normalno da nisu to najpopularnija zanimanja, ali su odlično plaćena. Jer kako vam je sad dobit majstora da vam ugradi ili popravi klimu“, rekao je Delač.
Teško. Dobar majstor danas itekako može unovčiti svoj zanat i usvojeno znanje. Puno bolje nego neki svoje fakultetske diplome.
Kraj ljetnih upisa iz CARNET-a pratila je i reporterka Dnevnika Nove TV Sanja Vištica.
Do 18 sati učenici su morali potpisati i učitati upisnice u sustav. Gotovo 41 tisuća učenika je ostvarila pravo upisa na ljetnom roku, do podne je njih više od 33 tisuće i potvrdilo upis.
"U ponedjeljak 15. srpnja će se znati točno koliko je još mjesta ostalo u srednjim školama za jesenski rok upisa“, rekla je Petra Pandža iz sektora nacionalnog servisa i podrške, CARNET.
"Klasično je najveći interes bio za gimnazije. Grad Zagreb, Rijeka i Osijek su imali interes za opće gimanzije dok je u Splitu bio nešto veći interes za jezične gimnazije. Što se tiče strukovnih škola, najveći broj učenika je htjelo u srednju školu za ekonomiste, hotelijersko turistički tehničar i medicinska sestra“, rekla je Pandža.
"Najmanji interes bio je za trogodišnje strukovne škole – za tapetare, tesare, limare, krojače, mesare, dimnjačare“, rekla je Pandža.
Više pogledajte u prilogu reporterke Dnevnika Nove TV Sanje Vištice.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.