Vjetar u leđa svima koji žele obeštećenje zbog nepravednih odredbi banaka u slučaju franak. Vrhovni sud donio je dvije odluke prema kojima i građani koji su konvertirali kredite, imaju pravo na isplatu odštete.
Anita je 2007. godine digla stambeni kredit i mislila da će s njime brzo završiti jer ga je uzela na 13 godina.
"2015. godine sam ja došla u banku i pitala sam koliko smo još dužni i ona je nama rekla da smo dužni još milijun i pola kuna. A rate odnosno anuiteti su nam porasli s šest i pol tisuća kuna na 11 tisuća kuna. Dug se konstanto povećavao i to je teško zamisliti nekome tko ne živi s dugom", rekla je Anita Perkov Kalebota iz Splita.
Kredit u vrijednosti 146 tisuća eura preplatila je gotovo 100 tisuća eura. 2014. je digla tužbu protiv banke, a 2015. kredit je konvertirala u euro. Odštetu još uvijek čeka.
"Prihvatiti konverziju koja se nudi i koja u eurokreditu kad ga konvertiramo ipak omogućava da niže anuitete plaćamo, ali taj novac koji smo mi više plaćali nije vraćen i nikad nije vraćen. Do dana današnjega nikad nije vraćen", rekla je Perkov Kalebota.
Za Anitu, ali i 50-ak tisuća ljudi u istom problemu, konačno - tračak nade. Vrhovni sud donio je dvije revizijske odluke u kojima potrošači s konvertiranim kreditima imaju pravo na isplatu odštete.
"Jedna revizija daje pravo na obeštećenje u punom iznosu, a druga daje pravo na obeštećenje samo na temelju zateznim kamata. Ta revizija je polovična, nije dobra", rekao je Goran Aleksić iz udruge Franak.
Udruga Franak očekuje da će se, u sljedećih pola godine, Vrhovni sud usuglasiti oko isplata odštete. Sad od nižestupanjskih sudova traže da presuđuju na temelju odluke o isplati punog obeštećenja - iznosa koji su preplatili i zatezne kamate.
"Reflektirat će se tako da ostali sudovi koji ne budu sudili prema toj presudi kad im dođe predmet na reviziju, bit će im ukinuta presuda, to im se ne isplati. Bolje suditi po presudi Vrhovnog suda", rekao je Aleksić.
Za komentar o odlukama Vrhovnog suda pitali smo Hrvatsku udrugu banaka. Kažu nam kako je udruga Franak, odluci o punom obeštećenju pridala neopravdani značaj. Jer je kažu, riječ o ukidnoj odluci, što znači da je postupak vraćen na ponovno odlučivanje prvostupanjskom sudu, a još se ne zna što će odlučiti prvostupanjski sud.
Građani od svoje borbe, ne misle odustati.
"Taj novac nije potreban meni, nimalo, taj novac je sad potreban mojoj djeci, jer taj novac kad je bio potreban meni ja ga nisam imala", rekla je Perkov Kalebota.
Iz udruge Franak pozivaju sve građane koji dosad nisu pokrenuli tužbu, da se odlukom Vrhovnog suda ohrabre i to učine.