Kod nekih proizvođača na našim farmama u mlijeku su pronađene razine aflatoksina iznad dopuštenih granica. Riječ je o gljivicama koje mogu biti štetne i za zdravlje ljudi. No, to mlijeko nije ni završilo u preradi jer se svakodnevno kontrolira, pa ga u takvim slučajevima mliječna industrija ne otkupljuje.
Ivan Čolik, koji se više od 20 godina bavi mljekarstvom, ostao je šokiran kada mu je otkupljivač javio da su u mlijeku njegovih krava utvrđene povišene razine aflatoksina te su mu zbog toga obustavili otkup, javlja HRT.
"Sve skupa trajalo je sedam dana, bačeno je gotovo 12 tisuća litara mlijeka. U Križevce sam dao analizirati od kukuruza, žitarica, tritikala i pšenice što dajemo sjenaže, silaže, sve je bilo ispravno", rekao je Čolik.
Elena Wolfsperger Dolezil, direktorica korporativnih komunikacija tvrtke "Dukat" u Zagrebu, kazala je da se jako pazi na aflatoksine.
"Tako da, što se tiče potrošača, mogu biti sigurni - aflatoksina u mlijeku i mliječnim proizvodima nema", rekla je.
Farmerima u suradnji s tehnolozima predlažu da promijene stočnu hranu, nakon čega se u sirovom mlijeku unutar tri dana ponovno bilježe zakonom dopuštene vrijednosti.
Ivan Čolik promijenio je stočnu hranu i opet mu otkupljuju mlijeko.
"Evo, uzeli smo gotovu smjesu. Ne znamo što ćemo sa svojom hranom. Mislim da se dugoročno neće to održati i da ćemo smanjivati broj stoke", rekao je Ivan Uđbinac, viši stručni savjetnik u Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva.
Stručnjaci napominju da je pojava aflatoksina u kukuruzu uobičajena, posebice zbog ovogodišnjih izrazito visokih temperatura.