Gradsko vijeće Slunja u ponedjeljak je povisilo osnovice i koeficijente zaposlenima u vrtiću koji već četiri tjedna štrajkaju te im tako uskladilo plaće s onima u osnovnom školstvu, kako se tvrdi, dok je ujedno donijelo i zaključak o nepotpisivanju kolektivnog ugovora.
Odluka i zaključak su donijeti dan prije najavljenog prosvjeda djelatnika u organizaciji Sindikata obrazovanja, medija i kulture Hrvatske. Predvođeni njime, radnici insistiraju na potpisivanju kolektivnog ugovora, no većina od deset vijećnika ZA uz četvero protiv je podržala gradonačelnicu Mirjanu Puškarić (HDZ) u stavu da se kolektivni ugovor – ne potpisuje.
Gradonačelnica je rekla da su plaće povećavane uzastopno tri puta i da su svejedno radnici stupili u štrajk za kojega se četiri puta pregovaralo, zadnje 20. svibnja. Dodala je da je plaćama s onima u osnovnom školstvu ispoštovan članak 51. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju.
"Plaće će biti povećane 64 posto, što dovodi do značajnog povećanja ekonomske cijene smještaja djece. Od 2009. godine je do zadnjega dana s malim korekcijama iznosila 270 eura, a sada će biti oko 370 eura. Plaće zaposlenika vrtića će ubuduće iznositi 11 posto ukupnog proračuna Grada", navela je Puškarić.
Dodala je i da je kolektivni ugovor Grad nije dužan potpisati i da on sadrži sve što i akti Grad Slunja, odnosno slunjskog vrtića. Na inzistiranje vijećnika SDP-a Damira Vukovića da mu se odgovori što Grad gubi potpisivanjem kolektivnog ugovora, odgovorila je da "u budućnosti dobiva dodatne troškove".
"Kolektivni ugovor je stalno potraživanje nekih prava i obična figa u džepu. Svakih mjesec dana imamo trikove s kojima se moramo boriti sa sindikatom. Kada bude potrebe da se donesu promjene, tu ćemo ih donijeti, a o sigurnosti odluka Gradskog vijeća nitko ne treba sumnjati", poručila je gradonačelnica.
Rekla je i kako joj se čini da štrajk i prosvjed više nemaju veze s odgajateljicama i vrtićkom djecom nego sa sindikatom. Predsjednik Gradskog vijeća Slunja Jure Katić (HDZ) je pak ustvrdio da "gospođe koje su došle iz Zagreba moraju raditi svoj posao i opravdati to pred svojim tijelom, no tu neće naići na razumijevanje jer mali gradovi ne potpisuju kolektivni ugovor".