SDP-ovci tvrde da je neučinkovitost državnih institucija pod Sanaderovim vodstvom dovela do najtežih zločina, poput naručenih ubojstava i premlaćivanja.
Podsjećaju na neriješene slučajeve premlaćivanja novinara Dušana Miljuša, direktora Zagrebačkih cesta Igora Rađenovića i direktora Industrogradnje Josipa Galinca, kao i na ubojstvo maturanta Luke Ritza, čiji ubojica također nije otkriven.
Ističu da su neriješene ostale i brojne pljačke pošti, banaka, mjenjačnica i kladionica te da skupine huligana na ulicama prave nered, nesmetano i bez adekvatnog policijskog odgovora.
Napominju da su još prije pet mjeseci upozorili na neodrživo stanje i zatražili saborsku raspravu o radu policije, koja je na dnevni red došla tek prošli tjedan.
'Po Sanaderovoj želji i nalogu, vladajuća većina je prihvatila Izvješće o policijskim poslovima, čime je dala potporu ministru unutarnjih poslova', ističe SDP.
Sanader je, kažu, ministra odlučio smijeniti tek nakon ubojstva Nike Deković i Ivane Hodak, svega četiri dana nakon prihvaćanje ministrova izvješća u Saboru.
SDP-ovci podsjećaju i da je obračun s organiziranim kriminalom Sanader najavio još prije tri godine, u trenutku uhićenja Hrvoja Petrača u Grčkoj.
'Od te je izjave prošlo više od tri godine, a Vlada i njezin predsjednik nisu se obračunali s organiziranim kriminalom', kažu SDP-ovci, te dodaju kako nemaju razloga vjerovati najnovijim najavama obračuna s mafijom.
Posebno ih, kažu, zabrinjava činjenica da Sanader za ministre Anu Lovrin i Berislava Rončevića te ravnatelja policije Marijana Benka, koje je smijenio, i dalje tvrdi da su radili dobro.
'Stanje u sustavu daleko je od zadovoljavajućeg i da nije dobro potvrđuju i izjave potpredsjednika Sabora Vladimira Šeksa da odnosi između SOA-e i MUP-a nisu bili idilični, kao i izjava novog ministra Tomislava Karamarka da mu je cilj depolitizacija policije, što govori o činjenici da je policija duboko politizirana te da se zato nije bila u stanju uhvatiti u koštac s organiziranim kriminalom', tvrdi SDP.
Sanadera prozivaju i za nedostatak sustavne gospodarske i socijalne politike, a tvrde i da su institucije pod njegovim vodstvom zakazale i na putu prema EU.
'Hrvatska je izložena brojnim kritikama iz EU, koje su posebno usmjerene na područje reforme pravosuđa i borbe protiv korupcije, koji su međusobno povezani i gdje se ništa nije učinilo', tvrde SDP-ovci.
Zbog svega smatraju da Sanader više ne uživa povjerenje građana, te Saboru predlažu da mu izglasa nepovjerenje, kako bi se raspisali novi izbori.