Ulazna vrata u Galeriju Klovićevi dvori, gdje traje izložba "Od boemstva do vječnosti" s umjetninama iz izraelske zaklade MT Abraham, u ponedjeljak navečer išarana su crvenom bojom, dok su na stepenicama obližnjeg platoa Gradec ispisane poruke protiv rata u Palestini.
Iz maila poslanog medijima i potpisanog samo s "Radnice u kulturi" doznaje se kako su potpisnice odlučile "intervenirati" crvenom bojom i porukama "Klovićevi dvori, od okupacije do genocida" i "Sloboda Palestini" zbog tamošnje izložbe poduzetnika Amira Grossa Kabirija i Klovićevih dvora.
"Ne šutimo pred kulturom koja otvoreno podržava genocid. Osuđujemo davanje javnog kulturnog prostora izraelskom aparthejdu i odbijamo stajati uz hrvatske institucije – suučesnice u genocidu nad narodom Palestine", ustvrdile su.
Iz Galerije Klovićevi dvori izrazili su "duboko negodovanje zbog agresivnog vandalizma učinjenog njihovoj instituciji", dodavši da kao ustanova koja promiče kulturno-umjetničku baštinu Hrvatske i svijeta nikada nije birala izložbeni program u odnosu na vjersku, nacionalnu, rodnu ili bilo kakvu drugu deklaraciju.
"Naš je jedini kriterij bio vrhunska kulturno-umjetnička vrijednost prezentirane građe kojom već četiri desetljeća privlačimo brojnu publiku", istaknuli su u izjavi za Hinu.
U prilog tome, dodali su, svjedoči širok raspon izložbenih programa koji su podastirali kulturno-umjetničku povijest svih zemalja bez obzira na njihov društveno-politički kontekst, od otomanske umjetnosti do Katarine Velike carice svih Rusa.
Uz Dragocjenosti otomanske umjetnosti iz istanbulskog Muzeja Topkapi, postavljane su izložbe Tajanstveni Kuban; Kyoto – cvijet kulture Japana; Suvremeno korejsko slikarstvo; Drevna Kina; Srednjevjekovna umjetnost Srba; Sjaj Ukrajinskih riznica i brojne druge.
"Kultura i umjetnost podrazumijevaju slobodu, toleranciju i međusobno poštovanje te predstavljaju univerzalni jezik koji spaja ljude različitih uvjerenja promičući vrijednosti na kojima počiva civilizacija", zaključuju iz Klovićevih dvora.
U zagrebačkoj policiji kažu se da im je zaštitar muzeja na Jezuitskom trgu u ponedjeljak iza 23 sata prijavio oštećenje kulturnog objekta te da tragaju za nepoznatim počiniteljem.
U razgovoru sa zaštitarom i zatečenim stanjem na toj adresi, potvrđeno je da je nepoznati počinitelj u večernjim satima, vjerojatno nešto prije same dojave, ulazna vrata poprskao bojom, a na dvorišnim stepenicama ispisao grafit te ih polio bojom, rekli su u policiji.
Očevidom je, rekli su, uvrđena sumnja u počinjenje kaznenog djela oštećenja tuđe stvari te je kriminalističko istraživanje s ciljem pronalaska počinitelja.
Izložba "Od boemstva do vječnosti", s remek-djelima Modiglianija, Degasa i Matissea, može se pogledati do 30. lipnja.
Ministrica oštro osudila napad
Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek ošto je u utorak osudila napad na zagrebačku Galeriju Klovićevi dvori.
„Najoštrije osuđujem vandalski napad na Galeriju Klovićevi dvori. Zgrožena sam informacijama da je navodno skupina koja se naziva 'Radnice u kulturi' poslala priopćenje u kojem tvrde da su 'odlučile intervenirati crvenom bojom i porukama prosvjedujući protiv izložbe izraelskog poduzetnika Amira Grossa Kabirija'", navodi ministrica Obuljen Koržinek u priopćenju kojim je reagirala na šaranje crvenom bojom na ulaznim vratima u galeriju i poruke protiv rata u Palestini.
"Govoru mržnje i antisemitizmu nema mjesta u kulturi i našem društvu, a osobito je nedopustiv svaki pokušaj da se bliskoistočni sukob uveze u Hrvatsku", poručila je ministrica.
"Ne mogu zamisliti da netko tko sebe smatra djelatnikom u kulturi uzima za pravo uništavati inventar nacionalne muzejske ustanove", istaknula je ministrica.
Prosvjed je legitiman način iskazivanja stavova u demokratskom društvu, "ali napad na ustanove kulture, a posebno dovođenje u pitanje slobode odabira sadržaja i projekata u umjetnosti, smatram potpuno neprimjerenim," poručila je ministrica Obuljen Koržinek.