Zbraja se šteta

VIDEO Premijer Federacije BiH stao pred medije: "Da nije bilo kamenoloma, ne bi bilo ni žrtava u Donjoj Jablanici"

Slika nije dostupna
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić održao je konferenciju za medije nakon sastanka Vlade BiH.

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine organizirala je izvanrednu konferenciju za novinare zbog tragičnih posljedica poplava i odrona u zemlji.

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić izjavio da će Vlada FBiH u subotu donijeti odluku u interventnoj novčanoj pomoći.

Stožer Civilne zaštite, prenio je premijer Nikšić, održao je sjednicu u 11 sati te izvijestio o stanju u zemlji. Broj žrtava od poplava i odrona iznosi 13, ponovio je premijer. 11 ih je identificirano. 

Kazao je da su od direktora Javnog poduzeća Željeznice Federacije BiH dobili informaciju da su materijalno značajno pogođeni te da zbog oštećenja infrastrukture dnevno gube između 200 i 280 tisuća konvertibilnih maraka, s obzirom na to da ostvaruju komunikaciju i transport na toj ruti.

Ceste Federacije javile su da su zatrpali put M-17 kod Komadinovog Vrela zbog čega su mogli pomoći u deblokadi Jablanice. Oko pola 1 ujutro cesta Jablanica - Mostar je deblokirana, ali samo za interventna vozila.

"Nadamo se da će  utoku dana biti u potpunosti riješena deblokada puta M-17 za potrebe malih vozila do tri tone", rekao je.

Najavio je da će Vlada tijekom dana donijeti odluku o intervetnoj novčanoj pomoći pogođenim općinama.

Federacija nema podatke o kamenolomu

Federalna Vlada napravila je provjere, rekao je, kamenoloma kod Donje Jablanice.

"Bujice, poplava, voda je mogla utjecati na neke ljudske žrtve, poput onih kojih je bilo u Buturović Polju ili u Fojnici, ali sigurno u Donjoj Jablanici ne bi bilo ovih žrtava da nije bilo kamenoloma, da se nije to brdo srušilo na selo i izbrisalo ga s lica zemlje.

Federacija nije nadležna pa nema nikakve dokumentacije što se tiče federalnog ministarstva, ali je resorna ministrica informirana i od kantonalnog ministarstva da je firma formirana 2001. godine, ali da nikad nije izdana nikakva dokumentacija o koncesiji i odobrenju za eksploataciju. Treba prepustiti onima koji su zaduženi za to, pravosudne i političke institucije da istraže i da vide što se tu dogodilo, što je uzrok ovoga", rekao je.

Posao je Vlade da sa službama osigura prihvat pomoći za ljude koji su ostali bez domova, očisti teren, uspostavi komukaciju i sanira štetu.

"Sve drugo neka rade nadležne institucije koje trebaju ispitati ovu činjenicu", zaključio je Nikšić.

Dan žalosti

Rekao je da će vlada tijekom subote razmatrati odluku o danu žalosti i uputiti inicijativu prema Vijeću ministara BiH. Rekao je da je osvemu razgovarao i s Borjanom Krišto. Dodao je i kao smatra ad je na Vijeću ministara da finalno odluči o proglašenju Dana žalosti.

Na kraju je istaknuo da se šteta u Donjoj Jablanici trenutno ne može utvrditi.

"Objekti koji su ostali su sigurno neupotrebljivi za stanovanje, bez značajne investicije u rekonstrukciju, opravak. Drugi su sravnjeni sa zemljom, neki poplavljeni do krova. Šteta će se tek procijeniti", rekao je Nikšić.

Cijeli video možete pogledat u nastavku.

Pročitajte i ovo Imaš pravo, ostvari ga Tko ima pravo na vaučere za struju? Provjerite jeste li među njima i što trebate napraviti

Pročitajte i ovo otprilike oko 20-ak artikala Sve sniženo do -80 %: Samo od 4. - 14. listopada

Pročitajte i ovo viralna snimka Srbin došao motorom u Trogir: Kada je rekao odakle dolazi, vlasnik kafića rekao mu je - "Pogledaj mi ruku"