Kao predstavnik stanara Miroslav Tovarloža uveo je kućni red u cijeloj zgradi. Novu odluku o otpadu podržava, ali kaže i da će to imati svoju cijenu.
"Švicarska je nama uzor. Oni imaju jako skupi sustav, barem to što sam vidio. Bojim se da će puno otići novca i kod nas", rekao je.
A o tako željenom švicarskom modelu upitali smo Hrvaticu Anu Viljac, ekonomisticu koja živi u Švicarskoj. Kaže da je to rad, red i disciplina - na cesti i na računima.
"Švicarci su disciplinirani, država je skroz čista i uredna. Doslovno se može jesti s poda. Tako da mislim da se kod nas u Hrvatskoj treba krenuti od mentaliteta i od promjene navika", objasnila je Viljac, ekonomistica iz Švicarske.
Prve promjene su udar na džepove građana. Uzmimo za primjer vrećice od četiri kune. Ako ih četveročlana obitelj u tjednu napuni tri, to je povećanje od 12 kuna, a gotovo 50 na mjesec. Najveći problem očekuje se u središtu Zagreba koji već sada izgleda kao 'kantograd'.
"Tu će biti enormnih problema koji će rezultirati određenim građanskim neposluhom i borbom zbog toga jer ima veliki broj zgrada koje nemaju dvorište i pristup da se kante tamo stavljaju", rekao je predstavnik suvlasnika zgrade Aleksandar Novković.
Neposluh ili neznanje - pa ponovimo. Žuta boja je za plastiku, zelena za staklo, plavo papir, smeđe biootpad, a crno miješani. Predstavnike stanara i suvlasnika čeka težak posao. Kontrola nad spremnicima i 'hvatanje' neposlušnika.
"Najveći problem je nepostojanje koordinacije institucija - od Grada pa sve nadalje. S time da bi se sve to radilo iz fotelja. Ja smatram da su to neznalice jer se iz fotelje stvarne stvari ne mogu vidjeti, a na teren ne ide nitko", dodao je Novković.
A teren pokazuje da smo daleko od Švicarske, što kilometrima što izgledom.
This browser does not support the video element.
Postaju policajci
Velika zadaća je na predstavnicima stanara. Oni će u ovom slučaju preuzeti ulogu policajaca. Matea Ćorić bila je u jednom kontejnerskom boksu u Novom Zagrebu i razgovarala sa Zdravkom Vladanovićem iz Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada.
"U ovoj zgradi sve funkcionira na savršen način. Sustav je uspostavljen prije 20 godina", rekao je.
Mnogo zgrada nema boksove - kako bi se onda oni trebali držati novih pravila? "U Zagrebu postoji više kategorija zgrada. Centar je u problemu, ali postoje zgrade koje imaju dvorišne prostore i postoji mogućnost odlaganja kontejnera za otpad", naveo je.
Bit će i kazni za neispravno odlaganje. "Iz Nacrta odluke predviđene su sankcije. Ako Čistoća utvrdi nepripadajući sadržaj u kontejneru izdat će račun (kaznu) koji će se podmiriti iz zajedničke pričuve", objasnio je.
Mnoge zgrade nemaju prostor, ali postoji rješenje. "Nacrt u Članku 20. govori da se boksovi moraju staviti u okviru katastarske čestice. Mnoge zgrade nemaju prostora, moraju tražiti prostor izvan, na javnoj površini", zaključio je.
Zagreb ima još šest mjeseci da sustav profunkcionira u praksi.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr