''Redovita'' i ''konkurentna'' primanja te mogućnost dobivanja ‘dodatnih bonusa‘ nerijetko su jedine informacije o plaćama koje se mogu iščitati iz oglasa za posao iako one ne govore apsolutno ništa o samim iznosima plaća.
Izuzetaka ima pa se tako mogu pronaći i oni oglasi u kojima jasno piše iznos ili rang plaće za pojedino radno mjesto, a prošle godine je na portalu MojPosao tek svaki deseti oglas sadržavao taj podatak iako oglasi s navedenom plaćom imaju veći prosječan broj prijava nego oglasi koji nisu nudili tu informaciju
Početkom ove godine u Kaliforniji, Rhose Islandu i Washingtonu na snagu je stupio zakon o transparentnosti plaća koji nalaže da poslodavci u oglasima za posao moraju objaviti razine plaća za te pozicije.
I Europska unija također bi uskoro trebala donijeti zakon o transparentnosti plaća kojim žele stati na kraj diskriminaciji u plaćama na radnom mjestu, ali i razlikama u plaćama muškaraca i žena.
Tim zakonom, čije bi glasovanje moglo biti na rasporedu plenarne sjednice Europskog parlamenta već krajem ožujka ove godine, kandidati će imati pravo od budućeg poslodavca dobiti informaciju o početnoj plaći, rasponu plaće ili odredbama kolektivnog ugovora prije razgovora za posao.
Kako objašnjavaju iz Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj, piše Lider, poslodavci neće smjeti pitati kandidata o trenutnoj ili prethodnim plaćama, a države članice morat će uskladiti zakonodavstvo s novim odredbama u roku od tri godine.