Iza svake lijepe turističke slike stoji ona druga slika: velik broj gostiju u turističkoj destinaciji ostavlja i velik ekološki otisak na kopno, more, vodu. Osim toga, u gradovima poput Dubrovnika jedan od problema je i velik broj kruzera koji su davno prepoznati kao zagađivači.
Zbog toga Ministarstvo turizma, kako je izvijestila reporterka Dnevnika Nove TV Paula Klaić Saulačić, planira uvesti ekološku taksu za turiste.
O ekološkoj pristojbi – hoće li je uopće naplaćivati i u kojem iznosu – odlučivat će jedinice lokalne samouprave, gradovi i općine. Jedino što je bitno je da se taj novac vraća upravo za ekologiju.
Iz Općine Plitvička jezera, koja u nacionalnom parku iz godine u godinu niže rekorde, kažu da podržavaju ovakav plan. U Splitu su, kažu, svjesni pritiska na okoliš i infrastrukturu, zbog čega bi taksa imala smisla.
"Svaki namet dodatno, pa i turizam, treba bit pažljiv i tako ćemo i razmotriti taj prijedlog", rekao je gradonačelnik Ivica Puljak.
Dubrovnik načelno podržava ideju i već sada se kompanijama naplaćuje taksa za kruzere.
"Kada prijedlog zakona bude dostupan, treba provjeriti sve mogućnosti i odlučiti hoće li se se ta ekološka taksa naplaćivati", rekla je Jelka Tepšić, zamjenica gradonačelnika Dubrovnika.
Iznosi koji se spominju bili bi od jedan do tri eura na dan po osobi, a taksu bi plaćali i jednodnevni posjetitelji. Novac bi se trošio na, primjerice, ozeljenjivanje površina, na zelenu energiju, efikasnije gospodarenje otpadom.
Turizam donosi zaradu, ali i povećanu potrošnju energije, vode, komunalne probleme, a izgradnjom turističkog smještaja se nepovratno gubi prostor. Čaša se puni, a negdje se davno prelila. Ekološka taksa može biti dobra, ali ove probleme naravno neće riješiti.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr