Plač bebe u sinjskom rodilištu nije se čuo cijelu prošlu godinu. Od 269 Sinjanki i Sinjana rođenih u 2023., baš nitko na svijet nije došao u svom gradu.
"Ili nemaju stručni kadar pa idu u Split ili nešto...Nešto se događa", rekao je Stipe iz Sinja.
"Gradonačelnik i oni trebali bi o tome više povesti računa jer on je u raspadnutom stanju. On nema ni doktora, nema ni osoblja ni sala za operacije ni ništa. Prema tome, mislim da nije u redu. Inače, žene će rađat po putu", rekla je Ankica iz Sinja.
Rađat će i rađaju u Splitu. Čak je i prva beba u KBC-u Split u prošloj godini - bila iz Sinja.
"Koliko sam čula od žena, veća je sigurnost rađati u Splitu. Ali neke imaju pozitivna iskustva iz Sinja jer su rekle da su bile same i da su svi brinuli samo o njima", rekla je Barbara.
U prošlosti se i gasilo, da bi se ponovno otvorilo. I bilo prazno. Dok se uredno plaća hladni pogon.
"Zaposleno je pet primalja, imamo ugovor s dva specijalista ginekologije i porodništva te ugovor sa pedijatricom", kaže Marion Tomičić, Dom zdravlja SDŽ.
"Tu su znači, ovi ugovori sa kolegama liječnicima su na poziv, ukoliko je potrebno dođu, a sestre su tu čitavo svoje vrijeme, izmjenjuju se u dežurstvima i tu su ako se ijedna žena sa sinjskog područja odluči roditi", rekao je.
Namjerno ili silom prilika, prošle godine u njega nije došla nijedna žena. Gradonačelnik tvrdi kako se ovo rodilište sustavno uništava s namjerom.
"Ali nažalost, kad dođe ovdje roditi žena, oni je pošalju u Split. Oni su ga davno politički eutanazirali", rekao je Miro Bulj, gradočelnik Sinja.
Zbog ovog problema mijenjao se i statut alkarskog viteškog društva, kojem je rađanje u Sinju - svetinja. A čini se kako daleko od toga nisu ni popunjena radna mjesta - na kojima posla očito nema.