Po neslavnom rekordu izdvojio se grad Jastrebarsko. Svaki treći vozač koristi mobitel u vožnji. "Znate šta, na semaforima, onda se zagledaju, onda ne krenu na zeleno, to je često. To je malo ovako živcirajuće, ali ostalo okej", kazao nam je Zoran. "Sto puta se vozim s frendovima, na mobitelu su. Tipa pjesmu šalta", dodaje Luka.
Mobitel u vožnji ipak se manje koristi nego prije pet godina. Umjesto 90 posto, sada ga koristi 73 posto vozača. Razgovara i vozi 20 posto bicklista, manje za 10 posto. Jer porasle su kazne na 1.000 kuna.
"Godišnje otprilike imamo preko 42 tisuće prekršaja onih vozača koji su koristili mobitel na nepropisan način. Zakon ne kaže da ne smijete koristiti mobitel, ali morate imati handsfree uređaj", objašnjava Josip Mataija iz ravnateljstva policije.
Prosječnom vozaču za reakciju u prometu treba pola sekunde. No ako razgovarate na mobitel i vozite, za reakciju vam treba oko sekundu i pol. Ako pak tipkate na mobitelu trebat će vam dvije i pol sekunde da reagirate u prometu.
Pet posto je otišlo korak dalje i u vožnji slikalo selfie. Ili sudjelovalo na online sastanku.
"Lani ste imali dvije teške nesreće sa smrtnim posljedicama, to su bili vozači kamiona. Vozači su koristili mobitel i jedan od njih je to radio 45 minuta neprekidno", ispričala je voditeljica projekta Dan bez mobitela u prometu Renata Ivanović.
Mobitel pri prelasku ceste za pješake nije prekršaj. 65% ih koristi mobitel dok hoda.
"Kad stavim slušalice, gledam više oko sebe, ali nije bilo baš problema nikakvih", tvrdi Karlo iz Zagreba. "Kad prelazim ulicu onda pazim stvarno. To je danas očito neminovna stvar koja je jako opasna", zaključila je pak Tajana.
To pokazuje i statistika. Mobiteli su četvrti po redu uzrok nesreća i smrtnih stradavanja u prometu.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr