Ministar rada Marin Piletić u srijedu je nakon razgovora s koalicijskim partnerima na konferenciji za medije govorio o koeficijentima za obračun plaća zaposlenih u državnim i javnim službama.
"Svi članovi parlamentarne većine složili su se da dostavimo danas prijedlog uredbe i da čekamo na zakonski rok od 15 dana za dostavu mišljenja sindikata", uvodno je objasnio ministar i dodao kako ova reforma nije od danas, nego je krenula dogovorom Vlade i sindikata u lipnju 2023. godine.
"Tada smo rekli da želimo jamčiti dovršetak ovog procesa s unaprijed isplaćenim dodacima od 180 i 60 eura, koji su postali sastavni dio plaća naših službenika", kaže Piletić.
U ožujku će po prvi put, rekao je ministar, biti isplaćeno i novo materijalno pravo, odnosno uskrsnica.
"U travnju će za mjesec ožujak ove godine, plaće zbog povećanih koeficijenata rasti 13,5 posto. S obzirom da je Vlada dobila podršku koalicijskih partnera, sutra prije sjednice Vlade bit će detaljnije predstavljena uredba s novim koeficijentima, s prikazanim novim koeficijentima najzastupljenijih radnih mjesta, s vidljivim učincima ove reforme u odnosima plaće iz ožujka 2023. s očekivanim rastom plaća za ožujak 2024.", rekao je Piletić.
Na pitanje novinara boji li se domino-efekta jer su liječnici nezadovoljni koeficijentima najavili štrajk, Piletić je rekao da se toga ne boji.
"Ne bojim se nikakvog efekta. Ova Vlada je socijalni partner osmu godinu zaredom. Ova Vlada je osnovicu u državnim i javnim službama povećala za 40 posto. Svi oni koji se ne mogu sjetiti ili se pokušavaju nesjetiti, u razdoblju od 2011. do 2016. osnovica nije rasla, a s obzirom na inflaciju, realna stopa plaće je u vrijeme SDP-ove Vlade padala. Ova Vlada je tu nepravdu ispravila. Iskreno se nadam da će se liječnici i medicinske sestre prisjetiti svih korekcija koje je ova Vlada napravila i da će sutra svi liječnici moći vidjeti da će plaće liječnika u odnosu na ožujak prošle godine rasti neto 600 eura", ustvrdio je Piletić.
U nastavku je ustvrdio da o koeficijentima odlučuje isključivo Vlada.
"Koeficiijenti i povećanje koeficijenata nisu rezultat pregovora. Ovo nije rezultat pregovora sa sindikatima i bilo bi loše da se ova reforma, koju se ni jedna Vlada do sada nije htjela provesti zbog straha od ovakvih reakcija, svede na licitiranja", zaključio je i dodao da su na reformi radili svi resori, angažirani su stručnjaci putem Svjetske banke, a pitalo se i sindikalne čelnika koji su i u radnoj skupini.
Koeficiijent ne može, naglasio je Piletić, u ovoj reformi koja zajedno sa svim povećanjima, i osnovice i materijalnih davanja, generira fiskalni učinak od 880 milijuna eura samo za koeficijente, a u godinu dana Vlada je u povećanje plaća uložila 1,5 milijardu eura.
Ovim uredbama nisu obuhvaćeni zaposleni u HV-u i suci.
Reforma za cilj ima i smanjenje broja radnih mjesta "da više ne postoji šuma koeficijenata za jedno te isto radno mjesto, kazao je Piletić, i dodao da je sada 400 naziva radnih mjesta, a ranije ih je bilo više od 900.