U ponedjeljak su pompozno najavili blokadu cijele države, granične prijelaze, željeznicu, autoceste, a u utorak je ipak blokirano tek pet cesta: tri u Vukovarsko-srijemskoj, jedna u Osječko-baranjskoj i jedna u Brodsko-posavskoj županiji.
Tko uopće prosvjeduje? Prosvjednici tvrde da su samo nezadovoljni svinjogojci i poljoprivrednici, no pita li se resornu ministricu i premijera, radi se o političkim aktivistima.
U Hrvatskoj se svinje uzgajaju na ukupno 21.988 gospodarstava, a lani je ukupno bilo registrirano 869.886 svinja. Najviše u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji, gdje se nalazi i zona zabrane prometovanja i klanja svinja.
No među svim tim svinjama nema onih šefa prosvjednika, barem ne u službenom registru.
"Tomislav Pokrovac uopće nije svinjogojac, niti je bio. On kaže, jesam li dobro čula, da ima jednu svinju? Njega uopće nema u registru. I jedna svinja mora se prijaviti", izjavila je u Dnevniku Nove TV Marija Vučković, ministrica poljoprivrede.
Osim njega, još je nekoliko osoba poznato javnosti. Snimljeni su na raznim prosvjedima: od korone do korupcije. Josip Juretić čak je objavio i kandidaturu za predsjednika, no nije skupio potpise.
"Htio bih započeti kandidaturu kao čovjek iz naroda koji nikad nije pripadao nikakvoj političkoj stranci", izjavio je Josip Juretić još 2019. godine.
Izrada i implementacija strategije svinjogojstva najavljena je pak u roku od 15 dana.
Tu je i Robert Schwartz kojeg je policija okarakterizirala kao jednog od organizatora anti-COVID prosvjeda zbog čega je bio i priveden. Ima ih još. Dražen Strukar iz Cerne u nedjelju je izjavio da "njegove svinje više ne mogu čekati".
U utorak je potvrđeno u Ministarstvu poljoprivrede da nitko od nabrojanih, uključujući i vođu Tomislava Pokrovca, nije prijavljen kao svinjogojac!
S druge strane, dosad je eutanazirano oko 2 i pol posto ukupnog svinjskog fonda, a i lani smo bez kuge uvezli 113 tisuća tona svinjskog mesa.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.