"Operacija uspjela, pacijent na izdisaju" – to je, ako se pita potrošače, sažetak Vladinih napora da suzbije inflaciju hrane. Među 30 artikala kojima je zamrznula cijene samo je pet vrsta voća i povrća pa njihova cijena divlja.
Da inflacija jenjava, ne može se, primjerice, vidjeti na cijeni crvenog luka. Prošle godine u ovo vrijeme za jedan euro moglo se kupiti oko pola kilograma crvenog luka, a ove godine tek 275 grama. Luk nije iznimka. Od 44 vrste voća i povrća čije maloprodajne cijene od lani prati Ministarstvo poljoprivrede nisu poskupjeli samo limun i zelena salata.
"Teško je očekivati da će mjere koje su kratkoročne dugoročno utjecati na kontinuitet cijena", istaknuo je Branimir Markota iz Hrvatske voćarske zajednice.
No, da logike u cijenama često nema pokazuje i primjer mandarina. Njihova otkupna cijena niža je nego lani, ali je cijena koju plaćaju potrošači porasla 20 posto pa razlika ostaje u opskrbnom lancu.
"Lanac opskrbe u poljoprivredno-prehrambenim proizvodima i uopće u hrani jako je dugačak i u njemu ima puno sudionika", upozorila je Zvjezdana Blažić, konzultantica za prehrambenu industriju.
Kilogram jabuke domaći proizvođač proda za 1,05 eura, a veletrgovac za 1,3 eura. Potrošač će ga u trgovini platiti 1,47, a na tržnici 1,8 eura. Od polja do stola cijena poraste 70 posto, a polja su uglavnom u inozemstvu.
"Problem je to što naša ukupna proizvodnja voća u Hrvatskoj nije dovoljna da determinira uopće tržišne okvire", objasnio je Markota.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr