CIJENE RASTU

Hrvati žive sve skuplje: "To je jednostavno neminovno, ove godine možemo očekivati nešto veću stopu inflacije"

Pitanje je koliko će si Hrvati moći priuštiti kućni test na koronavirus, jer prema podacima Zavoda za statistiku jedva si priušte osnovne namirnice. Naime, sve skuplje živimo. Cijene goriva i hrane rastu, skuplji su nam i računi za režije. Inflacija raste.

Kilogram trešanja i do 60 kuna. Cijene na zagrebačkoj tržnici već dulje vrijeme iznenađuju kupce.

''Upravo sam sada komentirala sa gospođom cijene da su abnormalno visoke, mislim ono, osjetno je hrana poskupila'', žali se Jadranka iz Zagreba.

Potvrđuju to i brojke Državnog zavoda za statistiku. U posljednjih godinu dana najviše su porasle cijene ulja i masti, za dva posto. Više plaćamo kruh i žitarice, za 0,8 posto, ali i slatkiše koji su skočili za 1,4 posto. U usporedbi s prošlim mjesecom, sve su cijene u kategoriji hrane i bezalkoholnih pića rasle, najviše ribe i plodova mora te ulja i masti. Skuplje je i voće i povrće, za 1,2 posto.

Pročitajte i ovo POSLANA INSPEKCIJA Zadravec optužila Jandrokovića da je lobirao za Zovaka, oglasio se i Beroš: "Istjerat ćemo istinu na čistac"

Pročitajte i ovo Ulica zatvorena za sav promet Dijete na biciklu stradalo u naletu automobila u Sinju, hitno prevezeno u bolnicu

''Kupio sam zelenilo, luk, ali prije nekoliko godina je tu bilo osjetno jeftinije i puno jeftinije u šoping centrima i u supermarketima nego što je tu na placu'', govori Krešimir iz Zagreba.

Skuplje su i režije. U odnosu na prošlu godinu, računi za plin povećali su se za 11,2 posto. Skočile su i usluge za održavanje i popravke stambenog objekta, za 5,7 posto.

''Toga se najviše bojimo, mislim nadam se da neće tu bit nekakvih drastičnih razlika. Kako nas deru, ja mislim da budu sve oderali. Najlakše je voda i ovo jer voda uvijek negdje onako potajice izlazi neprimjetno, a nama je primjetno na računima još itekako'', komentiraju Latica i Zdravko iz Zagreba.

Najviše od svega poskupio je prijevoz. U toj kategoriji najviše je rasla cijena goriva čak 25,1 posto. Više plaćamo i usluge održavanja automobila, za više od 16 posto. Ovakav rast cijena, objašnjava profesorica Marijana Ivanov, rezultat je pada cijena koji se dogodio prošle godine zbog pandemije koronavirusa.

Pročitajte i ovo DOMAĆA PROIZVODNJA Iran predstavio spektakularni high-tech dron, tvrde da ima domet čak 2000 km. Pogledajte kako su ga nazvali

Pročitajte i ovo U GRADSKOM VIJEĆU Iako je drugi krug izbora tek počeo, već se sklapaju suradnje: Riječki SDP i PGS postigli zajednički dogovor

''Neminovno je kako će recesija prolaziti, kako ćemo se procjepljivati i kako će svjetsko gospodarstvo krenuti u fazu uzleta, pa tako i hrvatsko gospodarstvo, neminovno je da će doći do rasta cijena. Prije svega onog dijela koji se tiče goriva. Rast cijena metala, rast cijena žitarica, to je jednostavno neminovnost koja ide dalje i ove godine općenito možemo očekivati nešto veću stopu inflacije nego u prošloj godini i prošlim razdobljima'', objašnjava Marijana Ivanov s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.

A kao i uvijek, inflaciju će na svojoj koži najviše osjetiti oni koji zarađuju najmanje

Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr