Obrana hrvatskih, ali i šengenskih granica počinje na vodi. Naime, današnji migrantski put preselio se na rijeku Savu, koja s oko 200 kilometara tvori granicu s Bosnom i Hercegovinom. Promijenio se i profil migranata. Više nisu mahom iz ratom zahvaćenih zemalja, već su ekonomski migranti. Policija govori da su se promijenili i načini pokušaja prelaska granice.
"Mi se često šokiramo. Zateknemo osobu koja je neplivač, a koja je zavezala nekoliko plastičnih boca koje imaju čep na sebi i koje su pune zraka. Za njih se pridržava i tako prelazi rijeku Savu", prepričava Miljenko Kovačević, načelnik postaje granične policije.
Na migrantskom žarištu policija ih prati iz zraka, vode, s kopna, i to noćnim, termovizijskim kamerama, senzorima pokreta. Pomažu im i policijski psi, ali odmažu krijumčari, čije čamce s migrantima nerijetko primjećuju i ribiči.
"Po 20-30 ljudi tu bude", kaže Stjepan Šporčić iz Stare Gradiške "Idu čamcem, preko prevezu i tu izlaze."
Načelnik postaje granične policije naglašava da su krijumčari veliki problem. "Tim ljudima uzimaju velik novac. Ovaj vikend imali smo slučaj da smo baš uhvatili krijumčara koji je vozio migrante preko rijeke Save", kaže Kovačević.
No migranti u pravilu ne znaju u što se upuštaju. Teren je opasan po život, močvarno područje je s obje strane rijeke. Nepripremljeni su na hladnoću, vremenske i prirodne uvjete, gube orijentaciju, događalo se i živote. Rizik koji se nikako ne isplati jer policija će ih ionako vratiti u Bosnu i Hercegovinu.
"Ne mogu pobjeći jer kad prijeđu rijeku Savu, ovdje imaju desetak kilometara do autoceste, a sve vam je ovakav teren", kaže načelnik. "A mi imamo svoje kamere, svoje nadzore, ne mogu proći pored nas, a da ih mi ne primijetimo."
Policijske patrole ovdje na mjesec bilježe čak oko 400 pokušaja prelaska granice. U pravilu neuspješnih, koliko god migranti pokušavali proći neprimijećeno.
Za prelazak u Hrvatsku iz Bosne migranti traže nenaseljena područja uz rijeku Savu i onda nerijetko i preplivavaju rijeku. Međutim, kada prijeđu u Hrvatsku, policija govori, čeka ih pakao. Džungla. Oni su pothlađeni. Policija kaže da im često tamo moraju spašavati živote, javlja Tin Kovačić.
"Naši policajci riskiraju svoje živote da njih spase. Damo im odjeću, damo im hranu. Utoplimo ih i budu sretni", prepričava policijski načelnik.
Ti prizori možda i ne sliče na Hrvatsku iz turističkih reklama. Možda čak više podsjećaju na amazonske uvjete. No granična policija morala se prilagoditi i takvim uvjetima.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.