Hrvatska je po broju pijanih i drogiranih vozača prva u Europi. Pokazala je to akcija ROADPOL-a na alkohol i droge koju je provelo europsko udruženje prometnih policajaca. Upravo su alkohol i droga uzrok pogibije 17-godišnje djevojke protekloga vikenda.
Ispostavilo se da je Hrvatska vodeća po broju pijanih i drogiranih vozača, a slijede Slovenija i Srbija. Na začelju su Švedska i Litva. Od 17.000 zaustavljenih vozača njih 683 bilo je pijano ili drogirano, u postotku najviše u EU-u. Među njima većina je bila mladih od 18 do 25 godina.
"Mladi ljudi slijede trendove uzimanja svega i svačega što je dostupno na tržištu. Ide se u kombinaciju tzv. dizalica, najčešće amfetamina i kokaina u kombinaciji s alkoholom. Amfetamini i kokain dižu osjećaj omnipotencije, svemoći, nekritičnosti, euforije, a alkohol sedacijom smanjuje izvedbu samog vozača i to je ubitačna kombinacija", rekao je psihijatar Zoran Zoričić.
Nakon crnog vikenda na cestama iz HAK-a apeliraju na roditelje.
"Nove vrijednosti u društvu, rizik, brzina, brzopletost, dokazivanje, nesvjesnost opasnosti dovode do posljedica te je važno da povećaju svoju ulogu i da više vode brigu o djeci. Pogotovo kada se voze, s kime voze, konzumiraju li alkohol i da je važno proći edukaciju pa se upustiti u samostalnu vožnju", rekao je Sinan Alispahić iz HAK-a.
Prošle je godine utvrđeno više od 35.000 prekršaja pod utjecajem alkohola ili droge, što je dva posto više nego godinu prije. Negativni trend koji daje razloga za brigu komentirala je psihologinja Marija Crnković.
"Što god da jest, moramo ovo shvatiti ozbiljno i uhvatiti se ukoštac s time. Mi u Poliklinici za zaštitu djece Zagreb vidimo sve veće probleme s mentalnim zdravljem djece. Na termin se čeka po nekoliko mjeseci", rekla je Crnković.
Kad se usporedi količina djece koja danas imaju problema s mentalnim zdravljem i prije 20 godina, brojke su poražavajuće.
"Mislim da moramo raditi puno više na prevenciji, ulagati u mlade i učiti ih. Djeca se ne odaju ovisnostima bez razloga", rekla je psihologinja te objasnila kako djeca koja imaju emocionalne teškoće najčešće ulaze u rizična ponašanja.
"Bilo da je riječ o ovisnosti o alkoholu, drogama, poteškoći u ponašanju, krađi, uvijek u pozadini leže emocionalne teškoće", rekao je Crnković.
Osvrnula se i na ulogu koju roditelji imaju u odgoju djece i prevenciji takvog tipa ponašanja.
"Jako je važno kad postajemo roditelji biti svjesni kolika nam je odgovornost i da smo kao roditelji temelj za cjelokupni daljnji razvoj našoj djeci, unucima, a onda i društvu u cjelini. Biti roditelj najteži je posao za koji nas nitko ne uči", objasnila je Crnković.
Specifično za svako razvojno razdoblje trebale bi raditi na razvoju granica između djece i roditelja. Crnković je napomenula kako je potrebno da roditelji dobro znaju svoju djecu i u kojoj se mjeri mogu na njih osloniti.
"Djeca su različita, neka od njih uspiju se othrvati pritisku društva, a nekoj djeci to je teže. Onda je tu odgovornost na roditelju da poznaju svoje dijete i da znaju tražiti pomoć ako je potrebna", rekla je psihologinja.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.