Hrvatsku čipku i tabletiće od zaborava je spasio Baby Lasagna - naš predstavnik na Eurosongu.
Iako se Hrvatska čipka od 2009. godine nalazi na UNESCO-ovom popisu nematerijalne svjetske baštine, interes za njezinu izradu sve je manji.
U Slavoniji se primjerice čipka izrađuje od davnina, a vještina se prenosi s generacije na generaciju. Više o tome doznala je reporterka Dnevnika Nove TV Matea Drmić
"Ja sam naučila heklati od moje tete. Kad me je mama učila govorila mi je da nikada neću naučiti ništa, pa sam išla kod tete“, rekla je Evica Blažinkov iz Piškorevaca.
Puno je tu truda i rada uloženo, ali nasljednici za tim puno ne mare.
"Kad je nečiji rođendan, ja njima tako nešto napravim, a oni to drže u ormarima“, rekla je Blažinkov, a na pitanje žali li onda zbog truda, kaže sljedeće:
"Kako mi ne bi bilo žao. Ja se toliko trudila, oči naprezala i to sada da se ne vidi“, nadodala je.
U zadnje vrijeme je sve veći interes mladih za proizvodima od čipke. Promoviramo je putem izložbi, radionica, modnih revija, a da se tradicija trajno očuva, brine se i Etnografski muzej u Zagrebu.
"To je nekako bio dio svake kućne tradicije, ne samo ruralnih sredina, nego i gradskih sredina. U drugoj polovici 20. stoljeća ručni rad je u značajnoj mjeri zamijenjen industrijskom proizvodnjom“, rekla je Katarina Bušić iz Etnografskog muzeja u Zagrebu.
A da izrada Hrvatske čipke ipak neće izumrijeti, brine se škola u Pagu koja ima zanimanje Čipkarica.
"Odlučila sam se za ovo kako bi očuvala tradiciju i nastavila ono što je radila moja mama“, rekla je Lucija Šljivo.
"Ona se prenosi s koljena na koljeno, pa sam zato željela završiti čipku koju je započela moja nona“, nadodala je Marija Tičić.
A jedna od čipkarica, Katica Vidalin, požalila se na slab odaziv.
"Nema interesa. U početku je bilo 15, 16, ja skupim jedva 3, 4“, rekla je Vidalin.
Možda se u skoroj budućnosti i mladi odluče baviti čipkom i tabletićima, upravo zahvaljujući Baby Lasagni.
Čipke i tabletića ne manjka ni u Lepoglavi. Reporter Dnevnika Nove TV Dino Goleš tamoj je razgovarao o potražnji za čipkom od nastupa Baby Lasagne.
Kako smo vidjeli i jučer na dočeku Baby Lasagne na trgu, nema tko nije čipku imao na sebi, a nema sumnje sada će se ona tražiti i izvan Hrvatske.
"Već su nas jučer nakon dočeka Baby Lasagne na trgu ljudi počeli ispitivati je li lepoglavska čipka bila grafički dizajn na pozornici“, rekla je Karmen Šoštarić, ravnateljica zadruge lepoglavske čipke te nadodala kako nije riječ specifično o lepoglavskoj čipki već nečem vrlo sličnom.
"Od prije znamo da su lepoglavska, paška i hvarska čipka na UNESCO-voj listi nematerijalne baštine čovječanstva. I smatramo da je ovo bila odlična promocija kako za čipku tako i za tu UNESCO-vu povelju“, rekla je Šoštarić.
Jedna od majstorica čipke Štefica Špiljak jako je ponosna na našeg ovogodišnjeg predstavnika i njegovu promociju ove tradicije.
"Pozivamo Baby Lasagnu da nas dođe posjetiti tu u Lepoglavu, a možemo mu i načipkati što god poželi", rekla je Špiljak te objasnila koliko dugo je potrebno za savladavanje izrade tabletića.
"Počnemo još u vrtićkoj dobi pa učimo kroz osnovnu i srednju školu, a onda kako tko. Ne znam hoće li mladi htjeti ostati učiti o čipkarstvu. Da se čipkati može preko mobitela, mladi bi sigurno bili zainteresiraniji", nadodala je Špiljak.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.