Investitor koji je kupio prostor nekadašnje tvornice ferolegura u Dugom Ratu bez dozvola je eksploatirao vrijednu sirovinu i ostavio trosku tj. otpadni materijal uz tvrdnju da je neopasan. Bilo je to prije više od desetljeća. Ni danas troska nije sanirana.
Država je tužila tvrtku zbog eksploatacije, a tvrtka državu zbog osporavanja dijela kupljenog zemljišta. Nedavno je sklopljena i nagodba. Uskoro kreće i sanacija, ali i planovi gradnje.
No, pojavio se novi problem. Naime, dok su sve dosadašnje analize govorile da se radi o opasnom materijalu, najnovije govore suprotno. Mještani su zbunjeni i u strahu u kojem smjeru će ići najavljena sanacija.
Dok oni strepe, država se nagođuje s investitorom koji je više puta kršio pravila i zakone. Investitor se dogovara i s Općinom o tome što će se graditi. Tvrtku zanima što brža sanacija i gradnja. Država bi trebala štititi svoje građane i provesti napokon sanaciju kako treba, učiniti dodatne analize ako je potrebno, kako bi se sigurno znalo je li to što se sanira opasno ili ne.
Sve detalje pogledajte u prilogu reporterke Provjerenog Ane Malbaše Major, koja je otišla u u Dugi Rat, a razgovarala je i s građanima i stručnjacima te predstavnicima lokalne vlasti, kao i investitora te nadležnog Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije. sastav troske određene promjene na njima.