Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić je u javnom priopćenju izrazila "snažnu osudu i žaljenje" zbog napada sjekirom u kojem je život izgubila djevojčica stara godinu dana, a njezina je majka teško ozlijeđena.
"Pravobraniteljica već niz godina upozorava na brutalizaciju rodno utemeljenog nasilja koja se događa na razini društva u vidu sve veće učestalosti kaznenih djela obiteljskog nasilja i sve teže količine nasilja koja ih obilježava", piše u priopćenju.
"Pravobraniteljica je u niz navrata tijekom 2022. godine posebno izražavala ozbiljnu zabrinutost zbog eskalacije teških ubojstava žena od strane bliskih osoba te ukazivala na važnost pravilnog funkcioniranja sustava i pravovremenog prepoznavanja rizika od težih oblika nasilja u obitelji. Nažalost, inicijalne informacije ukazuju da se i u ovom slučaju radilo o počinitelju koji je ranije pokazivao sklonost nasilnom ponašanju i nasilju u obitelji", dodaje se.
Također piše da će pokrenuti ispitni postupak te u sklopu "Promatračkog tijela za sveobuhvatno nadgledanje, prikupljanje podataka, analizu i izvještavanje o slučajevima ubojstava žena – Femicide Watch" analizirati je li u sustavu došlo do propusta zbog kojih nije pravovremeno prepoznat rizik nasilja.
"Porast broja femicida dodatno ukazuje na važnost prepoznavanja rizičnih faktora za ponavljanje nasilničkog ponašanja od strane nadležnih tijela", piše u priopćenju pravobraniteljice.
Podsjetila je da je u Izvješću o radu za 2021. godinu te javnim istupima ukazivala da se u posljednjih sedam godina broj slučajeva nasilja među bliskim osobama gotovo utrostručio te da ih je u 2021. bilo preko 6000.
"Pritom, 79 posto žrtava činile su žene, što nedvojbeno upućuje na rodnu utemeljenost nasilja među bliskim osobama", piše u priopćenju.
Na kraju ističe da ovaj slučaj nasilja "ne predstavlja izolirani slučaj", nego se radi o kontinuitetu koji upućuje da ključno važnosti uspostaviti učinkovitu politiku suzbijanja rodno utemeljenog nasilja.
"Prije svega na razini prevencije kroz mehanizme stručnog i dugotrajnog psihoterapijskog rada s obiteljima u riziku od konfliktnih situacija i pojave nasilja, kao i rada s počiniteljima u cilju njihove resocijalizacije, dok je na represivnoj razini neophodno postrožiti sudsku politiku kažnjavanja rodno utemeljenog nasilja, uz odgovarajuće usavršavanje sudaca/tkinja i državnih odvjetnika/ca i jačanje međuinstitucionalne suradnje između nadležnih tijela", zaključuje se u priopćenju.