Obavijesti Video Pretražite Navigacija
izvanredna
uživo

UŽIVO Milanović: "Ovo je priprema za državni udar"

Tuberkuloza postojala 3000 godina više

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Znanstvenici su na temelju DNK analiza i lezija kosti u ljudskim ostacima starima oko 9.000 godina dokazali da su bolovali od tuberkuloze, što znači da je tuberkuloza starija 3.000 godina nego se do sada vjerovalo, izvijestili su u srijedu znanstvenici.

Otkriće pokazuje na koji je način bolest evoluirala tijekom više tisuća godina te će pridonijeti boljem liječenju ove zarazne bolesti, koja do danas nije iskorijenjena, smatraju znanstvenici. Na kosti majke i novorođenčeta pronađene u blizini Haife na izraelskoj obali ukazali su znanstvenici s izraelskog Sveučilišta u Tel Avivu koji su također sudjelovali u istraživanju.

Pročitajte i ovo Zaražene vjeverice u porečkoj Vjeveršumi Desetak zaraženih Širi se infekcija u porečkoj Vjeveršumi: "Trenutačno je deset bolesnih. Pokušavamo utvrditi izvor zaraze..." Muškarcu u mozgu pronašli parazita bizaran slučaj Mjesecima patio od migrene, snimke mozga otkrile u čemu je problem: Za sve je kriv jedan obrok

DNK analiza potvrdila je da se na kostima pronađenima u selu iz predgrnčarijskog razdoblja neolitika, nalaze lezije karakteristične za tuberkulozu. Daljnji su testovi potvrdili da je riječ o soju koji napada samo ljudsku vrstu, sličnom današnjoj bakteriji koja uzrokuje tuberkulozu.

'Proučavanje ostataka ljudskih kostiju markerima na tuberkulozu vrlo je važno jer nam pomaže da otkrijemo kako se razvijala 'predhistorijska tuberkuloza" i još važnije, na koji je način evoluirala do današnjih dana', rekao je Mark Spigelman s londonskog University Collegea koji je sudjelovao u radu znanstvenog tima. 'Ovo će nam pomoći u razumijevanju današnjeg tipa tuberkuloze i poboljšanju liječenja te bolesti'. Do danas se vjerovalo da najstariji oblik zaraze tuberkulozom na ljudima datira iz 3.000. g. prije Krista.

Tuberkuloza je zarazna bakterijska bolest koja napada pluća a, prema zadnjim podacima, od nje u svijetu danas boluje oko 9,2 milijuna ljudi. Od posljedica ih godišnje umire čak 1,7 milijuna.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene