Ugledni analitičar i investitor upozorava da budućnost facebooka nije nimalo svijetla.
Podijelite
Najveći problem Facebooka je nemogućnost 'unovčavanja' velikog broja mobilnih korisnika zbog kojih će ova kompanija izgubiti na važnosti i na kraju 'nestati kao i Yahoo'.
Posljednjih smo godina toliko navikli na Facebook da nam se čini da je ova društvena mreža oduvijek tu, odnosno da ćemo je 'zauvijek' koristiti. No, ako je vjerovati trenutnom stanju na burzi (cijena dionice uskoro bi mogla pasti i ispod 25 dolara), ali i analitičaru Ericu Jacksonu, osnivaču investicijske kompanije Ironfire Capital, budućnost Facebooka nije tako svijetla kako nam se činilo još početkom prošlog mjeseca kada se govorilo da bi njegova vrijednost mogla doseći i do nevjerojatnih 200 milijardi dolara.
Jackson je tako na jednoj emisiji na CNBC-u rekao kako vjeruje da će Facebook nestati do 2020. godine: 'Tijekom pet do osam godina Facebook će nestati na način na koji je nestao Yahoo'. Dodaje da Yahoo i dalje posluje i zarađuje te je u ovoj kompaniji zaposleno oko 13 tisuća ljudi, no da vrijednost kompanije iznosi samo deset posto od one koja je iznosila 2000. godine pa se danas čini kao da je nestao.
Dakle, nešto slično možemo očekivati i od Facebooka koji će, ako je vjerovati Jacksonu, i dalje postojati za kojih pet do osam godina, no neće biti toliko popularan kao danas te će ga vjerojatno koristiti puno manje ljudi.
Jackson je govorio i o promjeni generacija među internetskim kompanijama – Yahoo je bio kompanija prve generacije (tražilice i veliki web portali), ali dolaskom druge generacije (Facebook i društvene mreže), važnost Yahooa uvelike je smanjena, a to će se dogoditi i Facebooku dolaskom treće generacije kompanija koje će se orijentirati na mobilne platforme i zaradu od mobilnih platformi.
Poznato je da su upravo mobilne platforme i nemogućnost unovčavanja velikog broja mobilnih korisnika najveći problem Zuckerberga i Facebooka jer bez konkretnog plana kako zaraditi od mobilnog pristupa ovoj društvenoj mreži vrijednost kompanije vjerojatno će se i dalje smanjivati.
Ono što je Jackson posebno naglasio jest da, bez obzira kolika je jedna kompanija uspješna u jednoj generaciji i koliko je milijardi zaradila, ona takav uspjeh ne može prenijeti u sljedeću generaciju – najbolji primjer za to jesu problemi koje Google ima sa svojom društvenom mrežom, a sada se sa sličnim problemima bori Facebook pri prijelazu na mobilnost.
Facebook je do sada poduzeo neke poteze kako bi se prilagodio tom prelasku na novu generaciju poput akvizicije Instagrama i još nekih mobilnih kompanija, a glasine kažu da namjeravaju preuzeti kompaniju Opera zbog njihova Opera mini mobilnog web preglednika te da će se povezati s Appleom oko integracije Facebooka u iOS što će omogućiti ugodnije korištenje ove društvene mreže na iPhoneu i iPadu.
Što mislite, kako će izgledati Facebook za pet do osam godina – hoće li ga koristiti dvije-tri milijarde ljudi koji će na njemu i dalje dijeliti sadržaj koji će iskoristiti oglašivači ili će broj njegovih korisnika pasti na 'samo' nekoliko stotina milijuna te će postati nevažan?