Radikalna sunitska islamistička skupina Islamska država nastala je iz ogranka terorističke mreže al Kaide u Iraku. Skupina je prvo uzela naziv Islamska država Iraka. Kasnije ga je promijenila u Islamska država Iraka i Sirije odnosno Levanta.
Pročitajte i ovo
Cure detalji
Podignuta optužnica protiv djevojčice iz Crne Gore: Planirala teroristički napad na "nevjernike" u Austriji
''Hrvatska sve drži pod kontrolom''
Stručnjak za terorizam otkrio zašto se džihadisti neće rado vraćati u matične zemlje: "Tamo ih čeka kanalizacija, zatvor i progon"
Pod svoj nadzor ta je skupina stavila velik dio Iraka i Sirije. Prošle godine raskinula je s al Kaidom i skratila ime u Islamska država. Njezin vođa Abu Bakr Al Bagdadi na području koje kontrolira proglasio je kalifat. Islamska država istaknula se brutalnošću prema protivnicima, a posebno pripadnicima drugih vjerskih skupina. Njezine su česte metode: masovni pokolji, silovanja, otmice, porobljavanje.
Svojom aktivnošću privukla je pažnju islamističkih skupina u drugim zemljama. Neke su joj prisegnule vjernost čime je Islamska džrava proširila svoj utjecaj ili aktivnosti na niz afričkih i azijskih zemalja od Alžira do Afganistana. Među tim zemljama je i Egipat. Svrgavanje predsjednika Mubaraka 2011. stvorilo je plodno tlo za jačanje islamističkih aktivnosti u toj zemlji.
ŠUTNJA SE NASTAVLJA I dalje neizvjesna sudbina Tomislava Salopeka
Na poluotoku Sinaju izbila je i pobuna koju egipatska vojska ne uspijeva slomiti. Napadi u kojima su dosad poginule stotine pripadnika snaga sigurnosti čak su se dodatno pojačali 2013. godine nakon što je vojska s vlasti svrgnula predsjednika Mursija i njegovo Muslimansko bratstvo. Velik broj pripadnika najaktivnije među islamističkim skupinama na Sinaju, Ansar Bait al-Maqdis, krajem prošle godine prisegnuo je na vjernost Islamskoj državi i nazvao se Provincija Sinaj.
Skupina nije aktivna samo na Sinaju. Napade često izvodi i u glavnom gradu Kairu. Osim zasjeda i bombaših napada, jedna od čestih aktivnosti su i otmice. Otmice su inače važan izvor zarade brojnih islamističkih skupina, ne samo Islamske države i njezinih ogranaka.
Procjenjuje se da su proteklih godina na otkupnine za taoce iz zapadnih zemalja potrošeni deseci milijuna dolara. Točnih podataka nema jer se drže u tajnosti, a vlade obično demantiraju umiješanost u isplatu otkupnina u zamjenu za oslobađanje svojih državljanina.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook