Toplije vrijeme i tek probuđena priroda mame na šetnje i boravak na otvorenom. Uz sve dobrobiti koje aktivni život donosi, valja biti i oprezan jer nam već i jedan ugriz krpelja, čija je sezona u punome jeku, može u najmanju ruku zagorčati život.
Šok u Crnoj Gori
Mještani više ne izlaze iz kuća, plaše se da ga ne sretnu, svi su prestravljeni: "Dogodilo se u rano jutro, svi smo u strahu"
Afera u Ukrajini
Veliki korupcijski skandal: Pronevjerili milijune pa kupovali hotele u Hrvatskoj?
Slatki, ali preskupi plodovi
Omiljeno voće pojavilo se na tržnicama, cijene nikad skuplje! "To su uvozne, naše još nisu rodile"
Svjetska zdravstvena organizacija ovu je godinu posvetila borbi protiv bolesti, čije uzročnike prenose različiti mali životinjski organizmi, poput komaraca, krpelja i papatača. Vektorske bolesti ili bolesti čije uzročnike prenose različiti mali životinjski organizmi u cijelome su svijetu u porastu, a u riziku od njih je čak 50 posto svjetske populacije.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo: 18 oboljelih od virusa Zapadnog Nila u Hrvatskoj
Primjera radi, u Hrvatskoj od 1954. godine od kada je iskorijenjena malarija nije bilo takvih bolesti koje prenose komarci, a onda je 2010. zabilježeno nekoliko slučajeva Denga groznice, godinu dana kasnije pojavila se i groznica zapadnog Nila.
U Hrvatskoj obitava oko 50 vrsta komaraca, a samo posljednjih desetak godina zabilježene su i dvije nove vrste. No komarci će nas još petnaestak dana pustiti na miru, ono o čemu računa moramo voditi već danas jesu krpelji.
Svi koji su često u prirodi dobro znaju što im je činiti. 'Obučem duge hlače, i čizme i dugu majicu', rekla je Klara, a Jadranka dodala 'Prvo psa pa onda i sebe pregledam'.
Ugriz krpelja najčešće donosi samo manje tegobe, no nije uvijek bezazlen. Krpelji prenose dvije ozbiljne bolesti. 'Lajm borelioza se u toj ranoj fazi uspješno liječi antibioticima, kasnije se može zakomplicirati. Krpeljni meningitis je teška bolest koja može završiti i fatalnim ishodom', upozorava dr. med. Mirjana Lana Kosanović Ličina.
Primjetimo li ugriz, krpelja možemo pincetom izvaditi i sami. 'Ono što je najvažnije da krpelja ne smijete tretirati ničim, nikakvim lakom petrolejom, plamenom nekim nego ga smo izvaditi najjednostavnije netom uz kožu', dodaje dr. Kosanović Ličina.
Visoki vodostaji i temperature: Očekuje se NAJEZDA komaraca!
No krpelji nisu jedine kojih se valja pripaziti. I komarci mogu biti opsani, no na sreću kod nas još uvijek rijetko. U posljednjih 10 godina u Hrvatskoj su zabilježene čak 2 nove vrste komaraca. Zbog tigrastog komarca zabilježen je i prvi autohtoni slučaj Denga groznice.
'Na području poluotoka Pelješca, ali samo te godine u nekoliko slučajeva. Dakle tigrasti komarac, možemo kazati da je na neki način potencijalno opasan', rekla je mr. sc. Ana Klobučar, biologinja.
Zbog uboda komaraca zabilježeno je i nekoliko slučajeva groznice Zapadnog Nila. 'Svega 20 % zaraženih razvija kliničku sliku, a 1 % razvija tešku kliničku sliku koja se manifestira tim poremećajem svijesti i upalom mozga i moždanih ovojnica', napominje dr. Kosanović Ličina.
Riječ je o tek nekoliko slučajeva pa panici mjesta ne bi trebalo biti, ali svakako treba pripaziti. Prošle godine pronađena je još jedna nova vrsta komarca, većinom u kontinentalnim dijelovima stigao je iz Azije, brzo se širi no ne predstavlja opasnost po zdravlje.
Komarci se često razvijaju upravo u vodama stajačicama koje je stvorio čovjek. Bačve i kante za vodu u vrtovima i dvorištima njihovo su omiljeno stanište. Ne moramo ih se nužno riješiti. Dovoljno je na njih staviti čvrste poklopce ili pak guste mreže a pomoći će i da barem jednom tjedno vodu iz takvih spremnika u potpunosti ispraznimo i ulijemo svježu pa se ličinke neće ni stići pretvoriti u komarce.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook