Gospodine Boban, Milanovićeva Vlada imala je ambiciozan plan stavljanja u funkciju državne imovine. Imate li vi neki svoj plan ili je to ovaj naslijeđeni plan?
Pročitajte i ovo
Stručni skup SDP-a
Privatizacija opasna bez prethodne regulacije tržišta: "HEP je peterostruko veća tempirana bomba od Ine"
HRVATSKA VLADA
"Uhićenja časnika HVO-a su pripremana dulje vrijeme, a njihov je tajming indikativan"
'Jedan dobar dio našeg plana će se morati povezati s njihovim planom budući da smo vezani za Strategiju upravljanja državnom imovinom koja ističe iduće godine. A i Plan upravljanja državnom imovinom, koji je vezan za Strategiju, trebao je biti donešen do 31. listopada prošle godine. Nije donešen i mi smo sad u postupku donošenja. Dakle, u fazi je ishođenja mišljenja od resornih ministarstava i naravno da ćemo ga morati revidirati upravo s državnim proračunom, koji će, ja se iskreno nadam, biti u ponedjeljak donešen'.
Par riječi o privatizaciji državne imovine. Kriteriji su tu zadani Zakonom. Odgovaraju li vam ili ćete nešto i tu morati mijenjati?
'Moramo ih mijenjati iz jednostavnog razloga što su dosta komplicirani. Iziskuju duge rokove i neefikasni su'.
Kritičari ovog plana tvrde da je on loš jer se nešto može prodati samo jednom, tj. da je ovo kratkoročna financijska injekcija a dugoročno velik gubitak. Što na to kažete?
'Naravno da ne mislimo sve prodavati. Dakle, posebno kod nekretnina, u smislu građevinskog zemljišta, tu ćemo koristiti institut prava građenja. Ono gdje ćemo morati prodavati, dakle kod objedinjavanja čestica, poglavito kod onog dijela nekretnina koji će dominirati za europske projekte i gdje mora biti jedna građevinska čestica, jedan titular, tu će morati doći do prodaje. Dakle, nije prodaja nužna u svim dijelovima i pod svaku cijenu'.
U prvim istupima rekli ste kako Vam je prvi korak priprema određenih tvrtki za što kvalitetniju privatizaciju - tko će na tome raditi i koje točno tvrtke?
'Mi smo već u jednom dijelu ispekli zanat. I to smo dokazali i u projektu Kupari, da možemo sami pripremiti ponudbenu dokumentaciju. Dakle, taj projekt, na kojem sam i osobno radio, se 'vuče' od 2011. godine. Radili smo i pripremu za prodaju i ponudbenu dokumentaciju i sam tekst natječaja'.
U kojim rokovima ćete to raditi? Kada ćemo dobiti prvi novac?
'U ponedjeljak na mojem kolegiju treba biti pripremljeno prvih 100 punuda, odnosno natječaja s prvih 100 nekretnina - stanovi, poslovni prostori i garaže. Oni bi, ja se nadam, do Uskrsa trebali izaći u medije za prikupljanje ponuda'.
Što će biti s Imunološkim zavodom?
'Vi vjerojatno znate da je problem Imunološkog zavoda zapeo na izboru direktora i Nadzornog odbora. Ta dva problema su otklonjena u petak. Dostavili smo 3 člana Nadzornog odbora Trgovačkom sudu u Zagrebu, oni su u postupku upisa u sudski registar. Razgovaramo s našim najvećim vjerovnicima (dvije banke, Grad Zagreb i jedna privatna tvrtka) da riješimo pitanje blokade imovine - ona je sad negdje oko 11 milijuna kuna. Pripremili smo 5 milijuna kuna za isplatu malih dioničara i na najboljem smo putu da taj problem vrlo kvalitetno riješimo'.
Što će biti s rezidencijom u Visokoj?
'U suradnji s Uredom predsjednice, jedan sastanak smo već imali a idući tjedan imamo novi sastanak, želimo iznaći najbolje rješenje prema željama predsjednice i prema njezinim najavama iz njezinog predizbornog govora. Da riješimo taj problem na najkvalitetniji način'.
Što to znači? Hoće li DUUDI-ju dati dio Pantovčaka?
'Što ćemo napraviti i što ćemo ponuditi ovisi prije svega o projektnom zadatku koji će nam dati Ured predsjednice. Dakle, koliko je četvornih metara potrebno za njezin Ured, što je potrebno za protokol i možemo li taj zahtjev kvalitetno riješiti da bude jeftiniji od ovoga što smo imali do sada. Možda se i to dogodi'.
Što je najveći potencijal kada je u pitanju državna imovina i za što možete reći da se sigurno neće prodavati?
'Neće se prodavati strateške tvrtke, to je definitivno. Dakle, u dogovoru s premijerom mi ćemo sada napraviti analizu svih poduzeća, poglavito onih većinskih, i napravit ćemo jedan raster - što bi eventualno trebalo ići u restrukturiranje, što bi trebalo ići na prodaju i što se definitivno ne prodaje. I prema tom rasteru ćemo i postupati, tj. praviti plan daljnje prodaje. Po meni najpotentniji dio za stavljanje u funkciju su bivše vojarne - 332 vojarne je DUUDI preuzeo od MORH-a i mi to na našem kolegiju kolokvijalno zovemo 'rudnik' iz kojeg stvarno moramo izrudariti vrlo kvalitetan materijal za prihodovati i donijeti doprinos našem proračunu'.