Posla preko glave imaju i privatnici, a više od pola logopeda zaposleno je u Zagrebu. Koliko su traženi govori podatak da je na burzi rada - tek jedan jedini nezaposleni logoped.
Na logopedske preglede djeca u Hrvatskoj, uz uputnicu, čekaju i godinu dana.
Pročitajte i ovo
Nered u sustavu
U Hrvatskoj ih kronično nedostaje, na pregled se čeka tjednima, na terapiju mjesecima, a sve više trebaju ih i djeca i odrasli
Korak prema socijalizaciji
Nova ideja: Može li ovaj iznos pomoći mladima koji se bore s problemima da više izlaze među ljude?
"Što se tiče samih listi čekanja, one su jednako velike u poliklinici Suvag i u drugim logopedskim institucijama koje pružaju logopedsku terapiju. Čeka se šest mjeseci do godinu dana", objašnjava Katarina Pavičić Dokoza, Služba za medicinsku rehabilitaciju djece školske dobi,SUVAG.
Drastično raste broj djece kojima je stručna pomoć nužna, a roditelji su toga sve svjesniji.
No nije i država. Stručni SUVAG-ovi centri postoje samo u Zagrebu, Karlovcu i Osijeku.
"Vi imate sada situaciju da je u određenim regijama iznimno mali broj logopeda dok u nekim drugim područjima gradu Zagrebu radi skoro pa polovica od ukupnog broja logopeda u RH", kaže Pavičić Dokoza.
Slavonsko usko grlo je osječki SUVAG. Na preglede im stižu djeca čak iz Virovitice. U zadnjih sedam godina osječki SUVAG zaposlio je jednako toliko logopeda, no čekanje je i dalje duže od godine dana.
"Sad govorim za cijelu Slavoniju i Baranju. Dakle nema zaposlenog niti jednog logopeda u dječjim vrtićima. U školama ih je jako malo", kaže Ana Pitlović, logoped.
Roditelji zato kucaju na vrata privatnika. Privatni logoped, Davorka Franolić kaže da ima posla preko glave.
Na burzi rada nezaposlen je tek jedan logoped. Njihovo prosječno vrijeme traženja posla manje je od deset dana. Očito obrazovanje opet ne prati tržište rada.