Novi-stari predsjednik HSS-a Krešo Beljak u subotu je, nakon što je na izbornoj Glavnoj skupštini ponovno izabran za predsjednika stranke, izjavio kako je ta skupština početak novoga HSS-a, suspendiranim HSS-ovcima poručio je, ako im je doista stalo do stranke, prilika za to dokazivanje je na lokalnim izborima.
"Nadam se i siguran sam da je ova skupština početak novog HSS-a, ne samo u političkom, nego i u organizacijskom smislu, u smislu toga da prestanemo samo govoriti i pozdravljati se sa vjerom u Boga i sa seljačkom slogom nego da počnemo to živjeti, da se počnemo ponašati kršćanski, složno", poručio je Beljak. Istaknuo je da će tek sada svi zajedno graditi političku priču kakve dugo nije bilo na hrvatskoj političkoj sceni.
Rekao je kako vjeruje u vodstvo stranke, u ljude koji će se napokon moći razvijati politički, a ne baviti se samo untarstranačkim stvarima. "Tko će koga, tko će protiv koga - to je predugo bila ideja koja je vodila naše delegate, predugo smo razmišljali kako će ratovati županijska organizacija protiv županijske organizacije, regija protiv regije.... to nas je koštalo i rezultata i rejtinga i to je uzrok lošoj unutarstranačkoj atmosferi koja je dugo vladala u stranci", ustvrdio je Beljak.
Siguran je kako je tome kraj i kako će svi zajedno graditi politiku Stjepana Radića preslikanu u 21. stoljeće. Hrvatska, kaže, upravo to očekuje na hrvatskoj političkoj sceni. "Očekuje jaki, moderni, niti lijevi, niti desni nego centralni HSS kakvog ćemo graditi svi skupa", poručio je Beljak.
Ne može odlučivati članstvo na papiru
Na novinarski upit zašto nije dopustio niti jednog protukandidata, jer su svi koji su iskazali namjeru da mu se suprotstave suspendirani, a njihove suspenzije nisu riješene, Beljak je rekao da HSS ima 35.000 članova i da se svaki član po Statutu ima pravo kandidirati. "To što su oni koji su kršili Statut, koji su radili određene stvari koje nisu bile fer, a htjeli su sudjelovati u unutarstranačkoj utrci, to je njihova stvar. Dakle, ne može o sudbini stranke odlučivati članstvo na papiru. Mislim da svi oni koji se sada pozivaju na neku demokraciju da bi se trebali prisjetiti što je bilo 2008. kada je HSS napravio salto mortale, po prvi puta ušao u koaliciju s HDZ-om. Kakva je skupština tada bila, tko se tada smio kandidirati, kako su onda bile zatvorene liste i kakve je to posljedice imalo za HSS kao stranku općenito", kaže Beljak. Tvrdi da se ti ljudi onda nisu bunili jer su bili dio "ekipe" koja je uništavala stranku sustavno, godinama.
Na pitanje kako misli surađivati s onima koji ga ne podržavaju, Beljak uzvraća da je glasovanje bilo tajno, pa ne zna tko je bio protiv njega.
Upitan što konkretno znači njegova poruka suspendiranim članovima da je HSS stranka širokog srca i da se kreće u razgovor s njima, Beljak odgovara da su od početka napadi bila na njega i na vodstvo stranke, a da on nije nikoga napadao, ni Marijanu Petir, ni Nenada Matića, ni Darka Korena ni bivšeg predsjednika Branka Hrga.
Svi oni su trebali, da su to htjeli, biti na listi na parlamentarnim izborima ali su se odlučili "za neku drugu priču" i napadali mene. rekao je predsjednik HSS-a.
"Poruka je vrlo jasna, ako im je doista stalo do HSS-a, prilika za dokazivanje je na lokalnim izborima", poručio je suspendiranim članicama i članovima.
Najavio je kako u HSS-u namjeravaju uvesti glasovanje po principu jedan član - jedan glas, ali prvo moraju uvesti red u stranci da vide koliko ih ima, u kojim organizacijama. U ovom trenutku ima 436 organizacija na terenu, to je puno, a što je od toga realno, vrlo skoro će se vidjeti, rekao je Beljak.
Naglasio je kako su lokalni izbori apsolutni prioritet HSS-a te kako žali "što su se određene stvari, zahvaljujući nekim ljudima, otegnule jer su se već nekoliko mjeseci trebali pripremati za lokalne izbore". Intenzivne pripeme za te izbore najavio je već od sutra, a uvjeren je da će stranka na loklanim izborima u svibnju potvrditi svoju snagu.
Upitan koliko je zadovoljan rezultatom s kojim je izabran, s obzirom da su samo 524 delegata bilo za njega, dosta ih nije glasalo, a 83 listića su bila nevažeća, a i ovi izbori su pokazali da je velika podijeljenost u stranci, Beljak je odgovorio kako ne bi rekao da je u stranci podijeljenost.
"Dakle, sve priče da je skupština namiještena, da je krivotvorena. Onda ne bi rezultati bili takvi kakvi jesu. Činjenica je da je petina delegata bila protiv mene. Nisu istaknuli svoga kandidata i to daje za pravo nama koji smo provodili ovaj predizborni proces da možemo ustvrditi da su sva događanja unutar stranke bile apsolutno demokratske, u skladu sa Statutom i zakonima", rekao je.
Izabrani dosadašnji potpredsjednici
Delegati na Glavnoj skupštini HSS-a za potpredsjednike stranke izabrali su dosadašnji potpredsjednike - Stjepana Kožića, Željka Lenarta, Anu-Mariju Petin i Davora Vlaovića, te Hrvoja Petrića.
Za birane članove Predsjedništva, što je većinom bio prijedlog lokalnih organizacija, izabrani su Stipo Gabrić Jambo, Boro Bašljan, Mirko Butković, Mirko Horvat i Zdravko Kelić.
Ilija Ćorić ponovno je izabran za glavnog tajnika HSS-a.
Od pet predsjednika regionalnih organizacija koji su se birali, jedino Ivo Zrilić nije izabran za predsjednika Zapadna Hrvatska, nedostajao mu je jedan glas. Za Središnju Hrvatsku izabran je Davor Bartolac, za Sjeverozapadnu Hrvatsku Darko Marković, za Slavoniju Zvonko Pongrac, a za Dalmaciju Tonći Božanić. (Hina)