Obavijesti Video Pretražite Navigacija

'Posljednji' pećinski ljudi

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Stotinjak seljana iz kineske provincije Guizhou tvrdi kako su u pećini pronašli raj. Posljednji poznati pećinski ljudi odbacuju sve vladine napore za njihovim preseljenjem u 'prave' kuće.

Unatoč brojnim naporima kineska vlada nije uspjela preseliti stanovnike pećine u gradove. Uspjeli su samo u njihov svijet progurati neka od 'modernih čuda tehnologije'.

Pročitajte i ovo Akcija spašavanja zarobljenih dječaka i trenera na Tajlandu (Foto: AFP) ne mogu roniti Zarobljeni dječaci pisali roditeljima: "Dobro smo, jaki smo!", Trener se ispričao roditeljima Spašavanje iz potopljene špilje (Foto: AFP) Prenosio spremnike s kisikom Tajlandski spasilac poginuo u operaciji spašavanja dječaka iz poplavljene pećine

Pristup najbližim selima iz malog svijeta 'pećinskih ljudi' vrlo je težak, no njima to čini se nimalo ne smeta. Bilo kamo da trebaju ići jednostavno se upute hodajući, a do najbliže 'urbane' sredine treba im nešto više od sat vremena.

Selo poznato kao Zhongdong, što u doslovnom prijevodu znači 'srednja pećina', sagrađeno je u golemoj prirodnoj pećini, urezanoj raznim vremenskim nepogodama i vjetrovima ugolemu planinu.

Stanovnici pećine redom pripadaju starom plemenu Miao i pripadnici su jednog od nekoliko manjinskih naroda koji žive na području Guizhoua. 

'Lijepo je što se vlasti brinu za nas, ali nama je ovdje zaista dobro. Zimi je toplo, a ljeti hladno. Ne želimo se seliti odavde', kaže Wang Fengguan koji u pećini živi s obitelji i nema se ni najmanju namjeru odseliti. 

Baš kao ni 20 drugih obitelji u toj maloj seoskoj zajednici. 

 Prije nekoliko godina stanovnici pećine, od kojih neki na tom mjestu žive i više od pola stoljeća, dobili su struju, a odnedavno imaju i osnovnu školu, koja je prema riječima stanovništva potpuno upotpunila njihov život. 

Većina kuća u tom malom selu nema krov, no zapravo ga niti ne treba. 

Četiri domaćinstva odnedavno imaju i televizore, neka i DVD playere, a neki imaju i perilice rublja. Između ostalog tu je i satelitska antena, a imaju i signal za mobitel. 

Vlada je izgradila kuće za pećinske ljude u dolini nedaleko od pećine, ali oni ne žele otići iz svog doma. 

'Ovo je divno mjesto za život. Kada živite vani imate mnogo više problema, posebno kada pada kiša', kaže Wang.

No život u pećini nije uvijek idealan, žene rađaju po kućama, jer je najbliža bolnica udaljena oko pet sati hoda. Teško je doći do mjesta na kojma se može pronaći posao, pa mnogi za obitelj zarade svega 129 američkih dolara na godinu. 

Kada i kako je uopće došlo do naseljavanja pećine nije potpuno poznato. Neki tamošnji stanovnici tvrde kako tamo živi već četvrta generacija stanovništva, a drugi kako je naseljavanje počelo 1949. godine za vrijeme komunističke revolucije.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene