Nekoliko je najvećih švedskih novina (Aftonbladet, Expressen i Dagens Nyheter) najavilo da uvode stroža pravila komentiranja na svojim internetskim stranicama kako bi spriječili rasizam, seksizam, širenje govora mržnje i ostale oblike vrijeđanja i napada putem interneta.
Pročitajte i ovo
Neki su morali pobjeći
Već je cinkala 1397 sunarodnjaka zbog kritiziranja rata i ne misli stati: "Nije mi ih žao, osjećam radost ako budu kažnjeni"
Brutalna kazna
Zamijenila ceduljice s cijenama u dućanu, sad joj prijeti osam godina zatvora
Ova je odluka donesena nakon rasprava započetih poslije strašnog pokolja u Norveškoj, a koje su vezane uz brojne rasističke komentare koje na internetskim stranicama ostavlja 'mali broj osoba koje se kriju iza anonimnih imena i nadimaka'.
Jan Helin iz najprodavanijih švedskih dnevnih novina Aftonbladeta rekao je da su, nakon objavljivanja Breivikova manifesta, mnogi prepoznali njegove ksenofobične argumente i rasizam u komentarima nekih anonimnih osoba na forumima i chatovima tako da su tome odlučili stati na kraj.
Tako će se u budućnosti korisnici koji budu htjeli komentirati tekstove na Aftonbladetu morati prvo registrirati putem Facebooka i svoja mišljenja i stavove objavljivati pod imenom i prezimenom (odnosno, koristeći one podatke s kojima se logiraju na Facebook).
U Expressenu su se odlučili na cenzuru i neobjavljivanje uvredljivog sadržaja pa će tako ukinuti objavljivanje komentara u realnom vremenu. Oni će upisane komentare prvo pregledati pa tek onda objaviti (ako budu u skladu s pravilima), dok su do sada korisnici mogli komentirati što su god htjeli, a njihove su se objave uklanjale naknadno.
Dagens Nyheter privremeno će ukinuti mogućnost komentiranja članaka, no pripremaju novi sustav logiranja koji će zahtijevati registraciju i korištenje e-mail adrese te će, kada se taj sustav pokrene, korisnici ponovno moći komentirati njihove članke. U ovoj kompaniji očekuju da će se zbog ovih promjena smanjiti broj komentatora na njihovim stranicama, no tekstovi će se moći komentirati i na Facebooku, gdje korisnici ionako (većinom) koriste svoja prava imena.
Bjorn Hedensjo iz Dagens Nyhetera rekao je da je idealan način komuniciranja i komentiranja 'otvorena rasprava u kojoj nadziranje nije niti potrebno, no nažalost stvarnost je drugačija' te dodaje da su svi razočarani što su morali poduzeti ovakve mjere, ali ništa drugo im nije preostalo. Svjestan je da novi sustav neće raditi savršeno, no uvjeren je da će ipak podići kvalitetu rasprava na internetu i potaknuti ljude da pri komentiranju koriste prava imena.
U Švedskoj se sada vode rasprave da li se ovime narušava sloboda govora pojedinaca te mnogi sumnjaju da će promjene poput korištenja Facebook profila i e-mailova nešto previše promijeniti, jer danas je najlakša stvar otvoriti lažnu e-mail adresu ili lažni profil na ovoj društvenoj mreži.
Ovo je vjerojatno tek početak uvođenja cenzure na komentare na internetskim stranicama švedskih medija te je Thomas Mattsson iz Expressena rekao da se o tome već neko vrijeme raspravlja pa u budućnosti možemo očekivati da će još neki mediji u toj zemlji postrožiti pravila komentiranja tekstova na njihovim web stranicama.