Nebeski letač Baumgartner (40), poznat je po tome što je 2003. pomoću 2-metarskih krila pričvršćenih na leđa poput jedrilice preletio kanal La Manche nakon što je iskočio iz balona s visine od 10 kilometara.
Pročitajte i ovo
Manjkavi dizajn
7 izumitelja koji su poginuli u vlastitim izumima
2. RED BULL SOAPBOX UTRKA
Tri koraka do slave – 2. RED BULL SOAPBOX UTRKA
Ako Baumgartner, poznati base jumper i padobranac, ispuni svoj naum, postavit će niz rekorda, od najvišeg i najdužeg skoka padobranom do toga da će postati prvi čovjek koji je bez letjelice probio zvučni zid.
Tijekom samog pada Baumgartner će skupljati podatke o tome kao ljudsko tijelo reagira na pad s takve visine, što bi moglo biti korisno za planiranje orbitalnih 'izlaza u nuždi' za buduće svemirske turiste i astronaute.
U misiji pod nazivom Red Bull Stratos Baumgartner će stići u stratosferu u maloj svemirskoj kapsuli, koju će podići posebno dizajnirani balon ispunjen helijem visok oko 145 metara. Jednom kada nakon nekoliko sati uspona dosegne visinu od 36.576 i od zemaljske kontrole dobije znak da je sve uredu, otvorit će vrata kapsule i iskočiti, dok će kamere na kapsuli i u odijelu početi bilježiti 'sve oko sebe'.
Brzinu zvuka trebao bi doseći nakon 35 sekundi pada. Još uvijek nitko ne zna što će se dogoditi u tom trenutku, ali znanstvenici uvjeravaju da neće izgubiti svijest. Njegov slobodni pad trebao bi trajati malo iznad 6 minuta, a padobran bi trebao otvoriti na visini od kilometar i pol te prizemljiti 15-ak minuta nakon toga.
Znanstvenike najviše zanima što će se događati s njegovim tijelom uoči i nakon probijanja zvučnog zida. Elektrokardiogram će neprestano pratiti rad njegovog srca, a akcelerometri i GPS u njegovom odijelu će bilježiti ubrzanje i krajnju brzinu.
I to je od opreme uglavnom sve, jer će skočiti u tlačenom odijelu, koje će biti ispunjeno sa 100-postotnim kisikom, pa znanstvenici s mininmalno elektroničke opreme žele izbjeći bilo kakvu mogućnost da se Baumgartner zapali u odijelu.
Svi skupljeni podaci odmah će biti predstavljeni javnosti te predani NASA-i i američkoj vojsci.
Skok bi se trebao dogoditi do kraja godine, nakon što se provede niz probnih skokova s manjih visina. Nakon toga će pričekati lijepo vrijeme i izabrati lokaciju, za koju je sigurno da će se nalaziti negdje u Sjevernoj Americi.
Cilj je izbaciti Baumgartnera negdje u blizini mjesta odakle će poletjeti, ali u slučaju i najslabijeg vjetra mogao bi doskočiti i 250 kilometara dalje.
No, prije samih skokova treba provesti niz testova opreme, prije svega odijela, koje mora izdržati prelazak iz 'ledenog' – na 36,6 kilometara visine – u 'vrelo' zbog ekstremne temperature koja će se razviti tijekom slobodnog pada.
'Sve je potpuno isto kako i kod drugih probnih letova', kaže Jonathan Clark, šef medicinskog tima. 'Samo što je u ovom slučaju letjelica – sam Felix Baumgartner'.