Proučavanjem podataka koje je niz godina prikupljao radar sonde Cassini, znanstvenici su došli do zaključka da se površina Titana pomiče u odnosu na čvrste referentne točke.
Pročitajte i ovo
S popustom
Kupio dom iz snova za gotovo 400.000 dolara iako će kuća pasti u ocean: "Rekao sam si - život je kratak"
Velike zalihe vode
Na Saturnovu najvećem mjesecu Titanu postoji ocean?
Taj fenomen navodi na pomisao da se brzina rotacije Titana privremeno ubrzala.
Kako navodi astronom Ralph Lorenz sa sveučilišta Johnsa Hopkinsa u Marylandu, glavni autor radova objavljenih u američkom časopisu Science od 21. ožujka, računalne simulacije upućuju na to da vjetrovi u gustoj Titanovoj atmosferi možda potresaju taj Saturnov mjesec naprijed i natrag naspram njegove osi.
Drugim riječima, kretanje atmosfere ubrzava rotaciju malog mjeseca, a zatim ju koči pod konac godine kada se mijenja kut rotacijske osi.
Ti su pomaci prilično veliki i upućuju na postojanje tekućeg oceana između Titanove kore i jezgre, bez kojeg bi se ti pomaci kore teško mogli zamisliti, pišu autori studije.
Sonda Cassini-Huygens koja je lansirana 1997. prva je svemirska sonda namijenjena istraživanju Saturna. Istraživanje vodi NASA koja je izgradila orbitalni modul Cassini, a Europska svemirska agencija (ESA) opremila ga je sondom Huygens.
Cassini opremljen Huygensom ušao je u Saturnovu orbitu 1. srpnja 2004. nakon sedmogodišnjeg putovanja i 3,5 milijarda prijeđenih kilometara.