Prema novoj definici, Pluton se od sada smatra patuljastim planetom.
Pročitajte i ovo
Spojili glave
Krema domaćih znanstvenika okupila se u Rijeci: "Imamo ogromne talente, mogli bismo biti europska sila"
objava na Facebook-u
HDZ uzvratio Grmoji i SDP-u: "Aplaudirali su Milanoviću koji se hvalio da je znao za tajne izvide"
Dr. Alan Stern, voditelj misije nazvane "Novi horizonti", najoštriji je u kritikama. On kaže da se radi o odvratnoj definiciji jedne šlampave znanosti, koja neće proći iz najmanje dva razloga.
- Kao prvo, nemoguće je povući crtu između patuljastih planeta i planeta. To je kao da ljude odijelite od "neljudi" po jednom jedinom kriteriju, npr. ljudi su bića koja žive u grupama, kaže Stern.
- Drugi razlog je što je nova definicija još gora i nepreciznija od prošle jer je nekonzistentna, nastavlja Stern.
Prema jednom od tri kriterija planet je objekt koji je "raščistio susjedstvo oko svoje orbite". Najveći objekti u Sunčevu sustavu ili su okolni materijal sabili u prirodne satelite ili su ga raspršili u međuzvjezdani prostor i tako ostali sami u svojoj orbiti.
Pluton je, pak, eliminiran zato što mu je orbita izrazito eliptična pa se dijelom poklapa s Neptunovom.
No, Stern ukazuje na činjenicu da Zemlja, Mars, Jupiter i Neptun također nemaju raščišćenu orbitu. Zemlja, naprimjer, orbitira zajedno s još 10 tisuća bliskih asteroida, a Jupiter s njih čak 100 tisuća.
- Da Neptun ima čistu orbitu, tamo ne bi bilo Plutona, dodaje Stern.
Stern je naglasio da su znanstvenici sličnog mišljenja već pokrenuli peticiju da se promijeni odluka o izbacivanju Plutona iz reda planeta.
Owen Gingerich, profesor emeritus s Harvarda, koji predsjeda udrugom astronoma, jedan je od onih koji su zastupali ideju da Pluton ostane planet, ali da mu se dodaju još tri tijela i da se tako broj planeta poveća na 12.
On smatra da je odluka posljedica revolta znanstvenika koji se bave gravitacijom i dinamikom svemirskih objekata.
- Mi smo u svojoj definiciji uzeli u obzir mišljenje s kojim će se složiti planetarni geolozi. Tada su se oni koji se bave njihovom dinamikom našli uvrijeđeni smatrajući da smo ih trebali konzultirati u tom smislu. Bilo ih je dovoljno da izglasuju svoje stajalište i izazovu ovu katastrofu, žali se Gingerich.
On smatra da je njihov revolt doveo do potpunog srozavanja znanstvenog integriteta, a za to dijelom optužuje i same članove udruženja.
Od 2 700 prisutnih članova većina je bila za to da se broj planeta poveća na 12. No, među samo 10 posto onih koji su glasovali, nalazili su se svi pobunjenici i izbacili Pluton iz reda planeta.
Pobjednici sada likuju, ali smatraju da imaju sve argumente za uniženje Plutona.
- Pluton ima mnogo, mnogo prijatelja, a mi ne želimo Pluton i njegove prijatelje jer bi onda bila velika gužva, ironičan je dr. Iwan Williams, koji smatra da bi Plutonovim ostankom među planetima, njihov broj do kraja desetljeća dosegnuo stotinu.
- Nisam bio za 12 planeta, mislim da bi takva odluka donijela još veće probleme i potpunu konfuziju pa sam odlučio da je najbolje izbaciti Pluton i ostaviti 8 planeta. I dalje mislim da je to najbolje rješenje, rekao je dr. Mike Brown.
Brown je posebno zadovoljan odbacivanjem Plutona.
- Osam je dovoljno, možda uđem u povijest kao čovjek koji je ubio planet Pluton, izjavio je.