Skupina znanstvenika uz pomoć kamera četiri je mjeseca promatrala makake u Indoneziji i pritom uspjela dokazati da barem dvije skupine te vrste odluke donose većinski, izjavila je voditeljica projekta Odile Petit iz francuske Nacionalne istraživačke organizacije CNRS u srijedu u Strassbourgu.
Pročitajte i ovo
jezive snimke
"Ovakva izopačenost je nezamisliva": Plaćali su da gledaju zlostavljanje beba majmuna, stavljali ih u blender, Britanka priznala krivnju
vlada donijela odluku
Dobre vijesti za vozače: Niže cijene goriva od utorka
Petit je pritom potvrdila izvješće britanskog časopisa New Scientist.
Krdo majmuna pokreće se uvijek na inicijativu jednog pripadnika skupine, izjavila je Petit.
Majmun istupi nekoliko koraka naprijed i zaustavi se nakon jednog do pet metara kako bi vidio kako će reagirati skupina. Događa se da nakon toga jedan drugi pripadnik skupine krene u drugom smjeru i "predloži drugu aktivnost". Preostali majmuni svrstavaju se u dvije skupine uz jednog ili drugog "predvodnika".
Naposljetku, čitava skupina opet se okuplja oko majmuna koji je uspio privući većinu.
Pritom nije važan spol niti dob majmuna, a događa se da i mladi pripadnici krda uspijevaju okupiti većinu i povesti krdo za sobom.
Za razliku od ovoga primjera, odluke u zajednicama majmuna kao i kod drugih sisavaca u pravilu se donose uz pomoć autoritarnih metoda. Primjerice, konji u svojim redovima imaju vodiča, a slično je i kod brdskih gorila, koje uvijek slijede dominantnog muškog vođu.