Taj otok u Indijskom oceanu ispred istočne Afrike posjeduje 2 posto biološkog bogatstva planeta i dobar broj endema, tvrde autori radova objavljenih u američkom časopisu Science.
Pročitajte i ovo
Užas u Velikoj Britaniji
Stravičan napad: Obiteljski pas izgrizao djevojčicu do smrti
Sigurnost u prometu
Vozači, znate li za ovaj uređaj? Stoji svega 3 eura, a može vam spasiti život ili spriječiti veliku štetu na vašem autu
Ekipa s 22 znanstvenika s više sveučilišta iz SAD-a, Velike Britanije, Njemačke i Švedske razradila je obiman program za očuvanje više od 2.300 životinjskih i biljnih vrsta na tom otoku površine 589.269 četvornih kilometara, što je nešto više od površine Francuske.
Vlada Madagaskara će se oslanjati na rezultate studije i njezine preporuke kako bi površinu današnje zaštićene zone povećala s 20.234 na 60.700 četvornih kilometara.
"Očuvati bilošku raznolikost uz ovakvo uništavanje prirodnih staništa i klimatske promjene jedan je od najvećih izazova za ekologe 21. stoljeća", ocijenila je Claire Kremen, biologinja s Berkeleyja.
Osamdeset posto životinjskog svijeta koji živi na ovom otoku ne živi nigdje drugdje na planetu, ističu znanstvenici i dodaju da polovica ukupnog broja kameleona u svijetu, kao i čitava populacija lemura, žive samo na Madagaskaru, kao i mnoge druge vrste biljaka, kukaca, ptica, sisavaca i gmazova.