Obavijesti Video Pretražite Navigacija

Čudnovati kljunaš doista je čudnovat, što potvrđuje i njegov genom

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Čudnovati kljunaš, neobična krznena životinja s pačjim kljunom, plivaćim kožicama na nogama i plosnatim repom, koja živi na području Australije i Tasmanije genomom pripada i gmazovima i pticama i sisavcima, objavili su znanstvenici u časopisu Nature.

Ta čudna životinja dugačka 40 cm pripada redu jednootvora, sisavaca koji se legu iz jaja. Njezino je krzno prilagođeno životu u vodi, a mužjak luči otrov sličan zmijskom.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Predstavljen na IRB-u Revolucionarni uređaj za čitanje ljudskog genoma u Zagrebu Slika nije dostupna Potvrđeni rezultati DNK fosila potvrdio s kime su se ljudi križali

Osim toga, čudnovati kljunaš pliva zatvorenih očiju, ušiju i nosnica, oslanjajući se na senzore u kljunu kojima otkriva slaba električna polja što ih emitira njegov plijen ispod vode. A da sve bude još zanimljivije, ženka nema dojke, nego njezini mladunci sišu mlijeko koje luči kroz kožu, poput klokanice.

"Genom čudnovatog kljunaša predstavlja amalgam karakteristika drevnoga reptila i sisavaca", primijetili su znanstvenici. Neki od njegovih 52 kromosoma, koji se odnose na spolna obilježja, odgovaraju čak i ptičjima, poznatim kao "Z".

"Ta fascinantna mješavina u genomu kljunaša daje nam brojne pokazatelje o funkciji i evoluciji svih genoma sisavaca", naglasio je u priopćenju glavni autor studije Richard Wilson, direktor Centra za istraživanje genoma sveučilišta u Washingtonu.

Doista, uspoređujući njegov genom i genom sisavaca znanstvenici su mogli "proučavati gene koji su sačuvani kroz cijelu evoluciju", objasnio je Wilson.

Dešifrirani genom pripada ženki nazvanoj Glennie koja živi u Australiji, a u istraživanju su sudjelovali znanstvenici iz osam zemalja.

Tijekom analize znanstvenici su Glennien genom usporedili s ljudskim, psećim, mišjim, oposumskim i kokošjim. Čudnovati kljunaš dijeli 82 posto njihovih gena, zaključili su znanstvenici. On ima oko 18.500 gena, odnosno gotovo dvije trećine čovjekovih.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene