Istraživanje je obuhvatilo 1800 osoba čiji je DNK za starenje uspoređivan s brojem madeža koje imaju na tijelu. Otkrili su da se DNK osobe koja ima više madeža bolje odupire starenju od DNK osobe koja ima manje madeža, piše Večernji list.
Pročitajte i ovo
Ugrožena djeca i neke skupine
Zbog loše kvalitete zraka i onog što stiže liječnici poslali upozorenje: "Očekujemo porast tih infekcija, a najveći val dolazi..."
Stručnjak naglašava
Starost i zdravlje: "Treba razumijevanja, ljubavi i pažnje za roditelje, djedove i bake..."
Madeži se pojavljuju u djetinjstvu, a nestaju u srednjim godinama života. Što ih je na tijelu više. veći je rizik od melanoma tj. raka kože. Na koži bijelaca prosječno se može naći 30 madeža iako ih pojedinci imaju i preko 400. Još je uvijek nepoznat razlog takvih varijacija od osobe do osobe.
S obzirom da madeži nestaju starenjem, znanstvenici su istraživali vezu između njihova nestajanja i starenja organa poput srca, mišića, krvnih žila i arterija. Pokazalo se da oni koji imaju 100 i više madeža stare i do sedam godina sporije od onih koji imaju manje od 25.
"Zanimljivi su rezultati ovog istraživanja i oni pokazuju da ljudi koji imaju puno madeža, osim što imaju veći rizik od raka kože, s druge strane imaju prednost jer im tijelo sporije stari. Vrlo je važno biit oprezan prilikom sunčanja i ne izlagati svoju kožu suncu kad je ono najjače", kaže dr. Veronique Bataille iz istraživačkog tima.