Nekoliko je rečenica koje menadžeri od svojih zaposlenika jednostavno ne vole čuti.
Pročitajte i ovo
Blagdanska posla
Radnici u Hrvatskoj očekuju božićnice: Mogli bi se razočarati
krivotvoreni dokumenti
I to je moguće: Srbin tvrdio da je Hrvat, otkriveno zašto
1. Trebam povišicu
Nikada ne započinjite razgovor o povišici s pričom o osobnim potrebama, primjerice povećanje režija, novi troškovi i slično. Vašeg poslodavca ne zanimaju vaši financijski problemi. Međutim, menadžment zasigurno želi nagraditi uspjeh i zadržati visoke rezultate koje postiži zaposlenici. Traženje povišice uvijek bi trebalo biti potaknuto dokazom o vašim postignućima koje ste ostvarili za tvrtku u kojoj radite zajedno s informacijama o tome koliko ljudi koji imaju odgovornosti kao i vi obično zarađuju.
>> Nisi niti jednom zakasnio na posao? Evo ti 310 eura nagrade!
2. 'To jednostavno nije moguće'
Sa svojim šefom uvijek razgovarajte u kontekstu da se nešto može napraviti. Na primjer, umjesto da kažete - ovo ne možemo napraviti do petka, recite - to definitivno možemo napraviti do ponedjeljka.
3. 'Ne mogu podnijeti raditi s...'
Žaljenje na osobnost kolege obično se više loše reflektira na vas nego na kolegu. Naravno, menadžment zanima problem koji ugrožava rad. Ako razgovarate o problemu s kadrovskom službom neka vaš ton bude profesionalan i fokusirajte se na rad, a ne na osobne probleme.
4. 'Sinoć sam partijao, mamuran sam'
Progurajte dan bez komentiranja sinoćne zabave. Nema potrebe dijeliti detalje koje su vam se dogodili sa šefom. ČAk i ako ste s njim u prijateljskom odnosu. Suzdržavanje od dijeljenja osobnih priča sigurno će se isplatiti kada dođe vrijeme za promaknuće.
5. 'Ali poslao sam vam email o tome prošli tjedan'
Obavještavanje šefa o problemu putem emaila ne znači da ste sa sebe skinuli odgovornost. Šefovi ne vole stav 'iz mog outboxa, iz moje pameti'. Vodite računa o svim kritičnim temama za koje znate i provjeravajte ih sa šefom dok ne čujete da vam kaže kako se o tome ne morate brinuti.
6. 'Nisam ja kriv'
Takve rečenice opravdane su kada izlaze iz usta osmogodišnjeg djeteta koje se žali. Pretpostavite odgovornost i poduzmite korake za rješavanje problema koje ste stvorili. Ako i jeste pogrešno optuženi radije kažite: Što možemo učiniti da to ispravimo?
7. 'Ne znam'
Kada vas šef nešto upita, ukoliko to i ne znate, ispravan je odgovor: 'To ću odmah provjeriti'
8. 'Ali mi smo to uvijek tako radili'
Možda ćete dobiti novog šefa koji želi da se neke stvari rade drugačije, a lošu sliku o sebi ćete ostaviti ako imate stav: ovo radimo ovako jer to tako radimo. Umjesto toga, ostanite otvoreni za nove ideje. Ukoliko imate sumnji da će se prijedlog moći realizirati, radije započnite raspravu rečenicom: Da bismo to napravili morat ćemo...
9. 'Imam prijateljicu s kojom možete izaći'
Izbjegavajte potrebu za tim da svog šefa s nekim spojite. U modernim radnim sredinama, hijerarhijske strukture nisu toliko stroge, pa ćete vjerojatno ponekad sa šefom razgovarati i o nekim društvenim temama. Međutim, pametni će radnici imati granicu.