Statue, od kojih su mnoge pronađene u dijelovima, bile su svjetlo obojane te su ležale kraj lonaca, oružja i drugih stvari, javio je China Daily. Istraživači su također pronašli dokaze o znakovima spaljivanja na glini što znači da je jama u jednom trenutku bila zapaljena. Preko 8,000 statua iz 221 godine prije nove ere je već ranije bilo iskopano.
Pročitajte i ovo
Nesreća kod Petrinje
Prignječio ga kamion: Mladi vojnik podlegao ozljedama
Obitelj je užasnuta
Rusi objavili snimku zarobljenog Britanca koji se borio za Ukrajinu, otac u strahu: "Kad me nazvao njegov zapovjednik..."
'Vojnici su bili pronađeni tijekom trećeg iskapanja najveće od tri jame u kompleksu grobnica. Iskapanja su započela u lipnju prošle godine. Bili smo ugodno iznenađeni kada smo pronašli bogato obojane terakota vojnike. Bilo je teško ponovno obnoviti glinene vojnike, jer su bili u dijelovima. Za jednog nam je trebalo oko 10 dana', rekao je Xu Weihong, voditelj istraživačkog tima.
Iako su svi vojnici bili originalno svjetlo dekorirani, više od 2,000 godina pod zemljom je uzelo svoj danak. Ranije se već vjerovalo kako je mauzolej bio zapaljen ubrzo nakon izgradnje te da ga je dao zapaliti vođa pobunjenika. Većina sadržaja mauzoleja je ipak ostala sačuvana, javlja BBC. Bio je izgrađen za cara Qin Shihuanga, koji se smatra prvim kineskim carem. Dekorirani vojnici su ga trebali čuvati nakon smrti. Kompleks grobnica je slučajno otkriven 1974. godine, a iskapanja traju do tada pa sve do danas.