Rezultati istraživanja koje od 2005. provode znanstvenici s medicinskog fakulteta sveučilišta u Singapuru, a odnose se na povezanost kraćeg spavanja kod osoba starijih od 55 godina i propadanja funkcija mozga, pokazali su da je manjak sna utjecao na brže starenje njihova mozga.
Pročitajte i ovo
Opsjednutost starenjem
Lanac ljekarni odlučio stati na kraj štetnoj pojavi među mladima: "U slučaju bolesti ovi proizvodi mogu im i naštetiti"
Kako usporiti starenje mozga?
Ovaj bi podatak mogao biti važan i u praćenju nastanka demencije kod starijih osoba, smatraju znanstvenici te podsjećaju da su ranija istraživanja pokazala u kojoj je mjeri važna duljina sna za njihove kognitivne sposobnosti.
Iako je brže proširenje moždanog ventrikula svojevrstan signal za opadanje kognitivnih sposobnosti mozga i razvoj neurodegenerativnih bolesti poput primjerice Alzeimerove bolesti, djelovanje sna na navedene pojave dosad nije proučavano.
U istraživanju započetom 2005. znanstvenici su pratili skupinu zdravih odraslih osoba u dobi od 55 godina i više.
Misteriozna epidemija: Nitko ne zna zašto ovi ljudi danima spavaju
Svake dvije godine magnetskom rezonancijom mjeren je volumen njihova mozga, a u istom vremenskom razdoblju podvrgavani su i neuropsihološkim procjenama kognitivnih funkcija. Istodobno su kroz upitnike odgovarali o tomu koliko spavaju. Kod onih koji su spavali manje ustanovljeno je brže proširenje moždanih ventrikula, kao i pad kognitivnih sposobnosti
'Rezultati naših istraživanja pokazali su da se kraće spavanje može povezati sa starenjem mozga', rekla je voditeljica istraživanja dr. June Lo. Rezultati istraživanja objavljeni su u listu Sleep.(Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook