Šagolju (70) je Sud BiH u svibnju već izrekao prvostupanjsku presudu od šest godina zatvora proglasivši ga krivim za krijumčarenje oružjem, a sada će se suočiti s novim suđenjem po drugoj optužnici.
Kako su nakon potvrđivanja nove optužnice pojasnili iz sjedišta Suda BiH u Sarajevu, Šagolja se sada tereti da je bio pripadnik organizirane kriminalne skupine koja je u razdoblju od listopada 2019. pa do kraja ožujka 2021. djelovala najprije na teritoriju BiH i Srbije a potom i na području Grčke, Slovačke i Hrvatske, te Ekvadora.
Pripadnici te skupine organizirali su ilegalnu trgovinu kokainom te preprodaju te droge koju su nabavljali na teritoriju Ekvadora i potom plasirali na ilegalno tržište u BiH, Srbiji i zemljama Europske unije.
Pri tome su koristili posebno podešene telefone s instaliranom aplikacijom Sky prilagođene zaštićenoj komunikaciji koja je naknadno razbijena u velikoj međunarodnoj policijskoj akciji.
Šagolj je koordinirao pokušaj krijumčarenja droge skrivene u kontejnerima za voće koji su u Ploče prispjeli brodovima iz Ekvadora preko Pireja u Grčkoj te je pokušao povezati organizatore kriminalne skupine i jednog carinika u Pločama kako bi on propustio pošiljke bez carinskog nadzora.
Pošiljka u kojoj je bilo više od 500 kilograma kokaina je na temelju međunarodne policijske suradnje otkrivena i zaplijejenjena po dolasku u luku Ploče 19. ožujka 2021. godine.
Procijenjena vrijednost zaplijenjene droge na ilegalnom narko-tržištu tada je iznosila oko 20 milijuna eura, a na ulici bi u preprodaji dosegnula i iznos od oko 50 milijuna eura.