Supetarski vatrogasci na Facebooku su očitali bukvicu svima koji umanjuju katastrofalne posljedice požara koji su zahvatili pluća svijeta - Amazonsku prašumu.
Pročitajte i ovo
Urušilo se krovište
Izgorio stoljetni samostan na Čiovu, šokirani svećenik jutros ipak držao misu: "Život ide dalje"
Kod Zadra
VIDEO Drama na cesti: Zapalilo se vozilo usred vožnje
Objasnili su pritom zašto su požari katastrofalni za naš planet.
Njihovu objavu prenosimo u cijelosti:
Ako se kojim slučajem pitate šta smo se toliko uzpizdili oko ovih požara u Amazonskoj prašumi u svoju obranu navest ćemo samo nekoliko podataka jer ništa čovjeka toliko ne dozove sebi kao niz brojeva.
Prvo o bitnosti same Amazonske prašume:
- Amazonija sadrži točno polovicu tropskih prašuma na našem planetu
- Amazonska prašuma se prostire kroz 8 južnomaeričkih država (Brazil, Boliviju, Peru, Ekvador, Kolumbiju, Venecuelu, Surinam i obje Gvajane... običnu i Francusku), da je Amazona država bila bi površinom deveta najveća država na svijetu
- U Amazonskoj prašumi živi jedna desetina svih poznatih životinjskih vrsta
- Amazonska prašuma sadrži preko dva milijuna biljnih vrsta
- Amazonska prašuma dom je za oko milijun pripadnika amazonskih plemena
- Preko 20% ukupne količine kisika na Zemlji proizvede se u njenim prašumama
- Procjenjuje se da šume apsorbiraju oko 2,4 milijardi tona ugljičnog dioksida, a čak četvrtinu svega apsorbira upravo Amazonija
Sad nešto malo o bitnosti deforestizacije i požara za bitnost Amazonske prašume:
- U posljednjih tjedan dana na tom je području zabilježeno gotovo 10.000 pojedinačnih požara
- Ukupan broj zabilježenih požara u Amazonskim prašumama od početka godine do danas prelazi brojku od 72000, za usporedbu u istom periodu prošle godine zabilježeno je 40.000 požara.
- Dim požara Amazonski prašuma zacrnio je nebo i pretvorio prošlog ponedjeljka dan u noć u najvećem brazilskom gradu São Paulu koji je od istih udaljen 2700 kilometara
- Amazonski bazen dom je za 200 milijuna grla stoke a rančeri koji istu uzgajaju odgovorni su za 80% deforestizacije na tom području budući je najuobičajeniji način stvaranja novih pašnjaka upravo spaljivanje šumskog pokrova (BTW imali bi i mi u priobalju štošta reć na ovo)
- Amazonija je samo od siječnja do srpnja ove godine izgubila oko 3500 kvadratnih kilometara šuma (jednu cijelu Istru).
Bolsonaro angažirao vojsku
Brazilski predsjednik Jair Bolsonaro naredio je oružanim snagama da pomognu u gašenju velikih požara u Amazonskoj prašumi - plućima svijeta, javlja BBC u subotu.
U Bolsonarovoj odluci se navodi da će vojnici biti raspoređeni u prirodnim rezervatima, na starosjedilačkom teritoriju i pograničnim područjima u toj regiji.
Ta je odluka donesena nakon intenzivnog pritiska europskih čelnika.
Bolsonaro je kritizirao reakcije međunarodne zajednice istaknuvši da se požari "ne mogu koristiti kao izgovor" za sankcije.
Francuska i Irska zaprijetile su da će blokirati sporazum o slobodnoj trgovini između EU-a i zemalja Mercosura (Brazil, Argentina, Urugvaj i Paragvaj) ne bude li Brazil štitio Amazonsku prašumu kojom trenutačno haraju požari.
Lideri Velike Britanije i Francuske u petak su se izrazili veliku zabrinutost zbog požara u Amazoniji.
Ured francuskog predsjednika Emmanuela Macrona optužio je Bolsonara da je lagao kada je na G20 summitu u lipnju ublažavao zabrinutost zbog klimatskih promjena.
Bolsonaro je dao potporu za čišćenje dijelova Amazonije u svrhu poljoprivrede, što su oštro kritizirali stručnjaci i aktivisti koji kažu da je njegova vlada dala zeleno svjetlo za uništenje Amazonske prašume.
Skupine za zaštitu okoliša smatraju deforestaciju uzrokom velikih požara u Amazoniji te optužuju desničarskog predsjednika da je ublažio pravila o zaštiti Amazonije koja se smatra ključnom za borbu protiv klimatskih promjena.
Požari, koji su dosegli rekordan broj ove godine, uništili su široke pojase šume koji se smatraju vitalnim bedemom protiv globalnog zatopljenja.
Bolsonaro je suočen s mogućnošću da Brazilu budu nametnute međunarodne sankcije. Finski ministar financija već je pozvao EU da razmotri zabranu uvoza govedine iz Brazila.
U obraćanju naciji u petak Bolsonaro je ustvrdio da šumskih požara ima u cijelom svijetu te da oni "ne mogu biti izgovor za moguće međunarodne sankcije". (Hina/D.I.)