Znanstvenici su proučavali razlike između jutarnjih i noćnih tipova osoba. Budnost u noćnim satima rezultira s premalo sna, lošom kvalitetom sna, uzimanjem obroka u neprimjereno doba što može dovesti do metaboličkih poremećaja.
Pročitajte i ovo
Zahvaća 500.000 građana
Ova bolest treći je vodeći uzrok smrti u Hrvatskoj, a bolesnici posebno pate za blagdane: “Tipični sindromi su pojačana žeđ, mokrenje i umor”
UGROŽENIJI ZBOG KORONE
Mnogi je ne prepoznaju dok nije kasno: Od ove bolesti u Hrvatskoj boluje svaka deseta osoba, a zovu je još i "tihi ubojica"
"Bez obzira na stil života ljudi koji su dugo u noć budni suočeni su s većim rizikom razvoja zdravstvenih problema poput dijabetesa ili smanjenja mišićne mase u odnosu na ranoranioce", kaže Nan Hee Kimof s medicinskog fakulteta korejskog sveučilišta u Ansanu.
Čeka nas epidemija: Već sad boluje 382 milijuna ljudi, a brojka će samo rasti
"To može biti rezultat toga da noćne ptice imaju nekvalitetniji san i da imaju nezdrave navike poput pušenja, kasnonoćnih obroka ili sjedilačkog života."
Znanstvenici su istraživanjem obuhvatili 1620 osoba u dobi od 47 do 59 godina od kojih je 480 bilo ranoranioci a 95 noćne ptice, dok su preostali ispitanici bili između dva ekstrema.
Iako su noćne ptice u pravilu bile prosječno mlađe imali su više masnog tkiva ili masnoća u krvi od ranoranilaca, kao i manje mišićne mase.
Također, češće su imali dijabetes od ranoranilaca, prema rezultatima istraživanja objavljenima u časopisu Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook