U 98. godini života, umro je bivši talijanski predsjenik Giorgio Napolitano, nekadašnji komunist koji je vodio Italiju kroz razdoblje dužničke krize 2011.
Napolitano je imao blizak odnos s papom Benediktom XVI., te je bio jedan od nekolicine ljudi koji su unaprijed upozoreni o šokantnoj Benediktovoj ostavci u veljači 2013. godine.
Ured premijerke Giorgije Meloni izrazio je sućut talijanske vlade obitelji Napolitano.
Talijansko predsjedništvo uglavnom je ceremonijalne naravi, no Napolitano je iskoristio svoje ovlasti krajem 2011. godine da ublaži dužničku krizu tako što je imenovao tehnokrata Europske komisije Marija Montija da vodi vladu nakon ostavke premijera Silvija Berlusonija.
Dvije godine kasnije, formirao je veliku koaliciju pod vodstvom političara lijevog centra Enrica Lette nakon neriješenih parlamentarnih izbora te tako ponovno izveo zemlju iz slijepe ulice.
Napolitano je postao predsjednik 2006. a izabran je i na drugi sedmogodišnji mandat 2013. Odstupio je 2015. godine zbog svoje odmakle dobi.
Tijekom političke karijere koja je počela ranih 1950-ih godina, izabran je u talijanski i Europski parlament te je služio kao ministar unutrašnjih poslova i predsjednik donjeg doma parlamenta.
-
Borba s predrasudama
Sa 6 godina shvatila je da je drukčija, ali to je dugo skrivala od svih: "Opsovao mi je mater, ali nešto me drugo najviše zaboljelo"
-
Tko dolazi na sastanak u Zagreb?
Novi proboj bolesti, najavljeno eutaniziranje gotovo 600 svinja, prosvjednici jednog od njih nazvali izdajnikom
-
PRIJEDLOZI IDU NA VLADU
Uranjeni božićni poklon? Umirovljenici dogovorili veće usklađivanje mirovina, uvodi se godišnji dodatak