Hrvatska je u srijedu na sastanku na vrhu u Sofiji preuzela jednogodišnje rotirajuće predsjedanje Procesom suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP), vodećim forumom za političku suradnju u tom dijelu Europe.
Pročitajte i ovo
Aqaba proces
Milanović na sastanku o sigurnosti u jugoistočnoj Europi, tamo je bio i Vučić
KOMENTIRAO APSURD
Miro Kovač žestoko odgovorio Vučiću: "Aleksandre, smiri se malo, nemoj biti smiješan"
STRASTI NA OBALI
Čovjek šokiran prizorom na dalmatinskoj plaži: "Zbog perverznjaka ne mogu dolaziti"
Širi se snimka
Mile Kekin uzvikuje "Za dom"?: Oglasio se pjevač, evo što je istina
stotine požara
VIDEO Katastrofa u susjedstvu: Izgorjelo gotovo cijelo selo, uništeno 300 kuća!
Predsjedanje SEECP-om, osnovanim prije 20 godina u Sofiji na bugarsku inicijativu, preuzeo je ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač.
Predstavljajući prioritete hrvatskog predsjedanja tim političkim forumom, Kovač je u govoru na plenarnoj sjednici skupa izdvojio pet temeljnih načela: solidarnost, potporu zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo u EU, povezivanje jugoistočne Europe (posebno na području prometa i komunikacija), jačanje političkog dijaloga (posebno putem parlamentarne suradnje) i energetske sinergije.
"Vođena tim načelima, Hrvatska će se fokusirati na tri prioritetna područja: znanost i obrazovanje, energetiku i odgovor u kriznim situacijama (netradicionalna uloga oružanih snaga u humanitarnim i kriznim situacijama", kazao je.
Proces suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP – South-East European Cooperation Proces) pokrenut je 1996. u cilju jačanja političke, gospodarske i sigurnosne suradnje država sudionica i promicanja njihove europske perspektive.
Države osnivači su Albanija, BiH, Bugarska, Grčka, Makedonija, Rumunjska, Srbija (pridružila se kao Srbija i Crna Gora) te Turska, koje su u srpnju 1996. u Sofiji potpisale Deklaraciju o dobrosusjedskim odnosima, stabilnosti, sigurnosti i suradnji. Kasnije su im se pridružile Moldavija, Crna Gora, Slovenija i Kosovo.
Hrvatska sudjeluje u aktivnostima SEECP-a u statusu promatrača od 1997., a punopravna sudionica je od 22. listopada 2004. godine.
Hrvatska je već predsjedala SEECP-om 2006./2007. godine. (Hina)