Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Bitka za Mosul

AMERIKANCI SRUŠILI KLJUČAN MOST U MOSULU Džihadistima prekinuta linija opskrbe i pojačanja

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Američke snage koje podupiru iračke postrojbe u operaciji oslobađanja Mosula od Islamske države izvele su zračni napad na most na rijeci Tigris te ograničile kretanje IS-a između zapadnih i istočnih dijelova grada, rekli su u utorak američki dužnosnici.

Iračke protuterorističke snage koje je obučio SAD prodrle su dublje na istok Mosula, posljednjeg velikog grada pod kontrolom sunitske džihadističke skupine IS u Iraku, a grad sa zapada, juga i sjevera okružuju vojska i policijske postrojbe, šijitske milicije i kurdski borci.

Pročitajte i ovo Marija Selak Raspudić Reforma Hrvatskog sabora Selak Raspudić: "Željezna ograda, simbol HDZ-ove Vlade, stvar je prošlosti" Božo Petrov Osvrnuo se i na poljoprivrednike Božo Petrov o Mostovu programu: "Treba nam obiteljski turizam, dosta je apartmanizacije"

Militanti su se stalno povlačili iz područja oko Mosula u grad. Ali napredak iračke vojske usporio se otkad su se militanti ukopali, a milijun civila u gradu koriste kao štit, krećući se kroz tunele a njihove snage napadaju bombašima samoubojicama, snajperima i minobacačkom vatrom.

Na rijeci Tigris koja teče kroz Mosul proteže se pet mostova. Sve su ih minirali militanti, koji su preuzeli kontrolu u gradu prije dvije godine kad su proglasili kalifat u dijelovima Iraka i u susjednoj Siriji.

Unatoč tome što su ih minirali, militanti su koristili mostove koji dosad nisu uništeni u zračnim napadima.

Zapovjednik zračnih snaga John Derrian, glasnogovornik koalicije pod američkim vodstvom, u utorak je rekao da je u zračnim napadima u zadnjih 48 sati uništen najjužniji od ukupno pet mostova, što "Daeshu otežava slobodu kretanja u Mosulu, smanjuje im mogućnost opskrbe i pojačanja kroz grad", rekao je glasnogovornik koalicije.

Međutim UN-ova Organizacija za migrante (IOM) izrazila je zabrinutost da bi uništenje mostova moglo onemogućiti evakuaciju civila.

"To zabrinjava IOM, jer će stotine tisuća ljudi ostati bez brzog puta za bijeg od borbi", rekao je glasnogovornik IOM-a Joel Millman novinarima u Ženevi.

Bitka za Mosul, pokrenuta prije pet tjedana, postala je najveća vojna operacija u više od deset godina sukoba u Iraku koji je slijedio nakon američke vojne intervencije 2003., u kojoj je smijenjen Sadam Husein.

Iračka vojska procjenjuje da je u Mosulu oko 5000 pripadnika IS-a. Grad okružuju snage od 100.000 pripadnika vojske iračke vlade, kurdskih boraca i šijitskih paravojnih postrojba. (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene